banner39

Libya'da çatışmalar byüyor

Libya'da darbe yanlısı Hafter'e katılımlar artarken yaşanan çatışmalarda şu ana kadar 22 kişi öldü

Ortadoğu 03.06.2014, 07:56 03.06.2014, 07:56
Libya'da çatışmalar byüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya'nın Bingazi kentinde ordu birlikleriyle çatışan emekli Tuğgeneral Halife Hafter yanlıları ile "devrimci güçler" arasında çıkan çatışmada şu ana kadar 22 kişinin öldüğü bildirildi.

Bingazi, el-Cela Kaza ve el-Ebyar ile el-Merc kentindeki hastanelerin yetkililerinden alınan bilgiye göre, söz konusu sağlık kuruluşlarına 22 ceset ile aralarında sivillerin de bulunduğu 85 yaralı getirildi.

Yaralıların tedavilerinin devam ettiği belirtildi.

Bölgede yaşanan çatışmalar nedeniyle ülke genelinde dün yapılan lise bitirme sınavları Bingazi'de ertelenmişti. 

Tuğgeneral Halife Hafter, çeşitli suçlamalarda bulunduğu Bingazi'deki devrimci gruplara karşı 15 Mayıs'ta "onur savaşı" başlattığını duyurmuş, Milli Genel Kongre ve geçiş hükümeti, bu durumu, "darbe girişimi" olarak tanımlamıştı.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır yönetiminin Hafter'i desteklediği yönündeki iddiaların ardından Zintan merkezli milis güçler ve Libya Hava Kuvvetleri'ndeki bazı birlikler ile devrik lider Muammer Kaddafi yanlıları da Hafter birliklerine katıldıklarını açıklamıştı.

Kaddafi rejimine karşı mücadele eden ve merkezi geçiş hükümetine bağlılıklarını bildiren "devrimci güçler" ile Derne merkezli Ensar'uş Şeria milisleri ise "darbe yanlısı" güçlerle çatışıyor.

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?