banner39

Libya'da güvenoyu tartışmaları

Libya'da Petrol Tesisleri Muhafız Birimi, UMH'ya destek verdiğini açıklayarak, Temsilciler Meclisi'nin UMH'ya güvenoyu vermemesini kınadı

Ortadoğu 23.08.2016, 19:45 23.08.2016, 19:45
Libya'da güvenoyu tartışmaları

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya'da Petrol Tesisleri Muhafız Birimi, Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) destek verdiğini açıklayarak, Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi'nin (TM) UMH'ya güvenoyu vermemesini kınadı.

Libya'nın önemli kurumlarından Petrol Tesisleri Muhafız Birimi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Tobruk merkezli TM'nin, Fayiz Sirac başkanlığındaki UMH'ya güvenoyu vermemesi kınandı.

Birimin, UMH'ya destek verdiği belirtilen açıklamada, "UMH'ya karşı çıkan TM milletvekilleri, devletin ve milletin zararına da olsa kurulacak herhangi bir hükümette bakanlığa getirilmek istiyor bu nedenle güvenoyu vermiyor." denildi.

UMH'yı devirmek için diyaloğu reddettiği savunulan TM milletvekillerinin bu tavrı kınanarak, "TM, Libyalıların üzerinde uzlaştığı siyasi anlaşmayı sekteye uğratmaya çalışan bir grup vekilin kontrolü altında." ifadelerine yer verildi.

Dün Libya'nın doğusundaki Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi'ndeki oylamada Fayiz Sirac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti güvenoyu alamamış, güvenoyu alamamasına gerekçe olarak Libyalıların isteklerini karşılamaması gösterilmişti.

Ülkedeki çatışmaları sona erdirmek için Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde başlatılan barış görüşmeleri sonucu Trablus ve Tobruk merkezli iki hükümet, 17 Aralık 2015'te Fas'ın Suheyrat kentinde Libya Siyasi Anlaşması'nı imzalamıştı. Anlaşma gereğince Sirac önderliğinde kurulan UMH, Tobruk Meclisi tarafından veto edilmiş ve güvenoyu alamamıştı. Dokuz kez yapılan güvenoyu görüşmelerinin ardından Sirac, 15 Nisan'da Hükümetin başkent Trablus'ta çalışmalarına başladığını bildirmişti.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?