banner15

Libya'da Hafter karşıtı kadın aktivist öldürüldü

Libya'da televizyonda Hafet güçlerini suçlayan kadın aktivist evinde uğradığı saldırı sonucu öldü

Libya'da Hafter karşıtı kadın aktivist öldürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libyalı hukukçu kadın aktivist Selva Bu Ka'kis'in, evine baskın düzenleyen kimliği belirsiz kişiler tarafından açılan ateş sonucunda hayatını kaybettiği bildirildi. Kadın aktivist, akşam katıldığı televizyon programında Hafer güçlerini ordu mensuplarını öldürmekle suçlamıştı.

İsmini vermek istemeyen bir güvenlik kaynağından alınan bilgiye göre, kimliği belirsiz silahlı kişiler, Bu Ka'kis'in Bingazi'nin el-Hevari bölgesindeki evine baskın düzenledi. Kimliği belirsiz kişiler, Bu Ka'kis'e ateş ederek evden uzaklaştı.

Güvenlik kaynağı, Bu Ka'kis'in evinde bahçıvanlık yapan kişiye dayandırarak verdiği bilgide, şüphelilerin 5 kişi olduklarını, baskın esnasında Bu Ka'kis'in eşinin evde bulunduğunu ancak olayın ardından kaybolduğunu ifade etti.

Libya'da suikaste kurban giden ilk kadın olan Bu Ka'kis, en son dün akşam yerel bir televizyona görgü tanığı olarak çıkmış ve Bingazi'de 7 kişinin ölümü, 52 kişinin yaralanmasına neden olan çatışmalar ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Bu Ka'kis, açıklamasında, emekli General Halife Hafter yanlısı "Ortak Güvenlik Birimi" milislerini, ordu mensuplarını öldürmekle suçlamıştı.

Ülkedeki yerli ve yabancı insan hakları kuruluşlarında avukat olarak görev yapan aktivist Bu Ka'kis, aynı zamanda ülkede 2011 yılında gerçekleşen devrimin başlarında oluşturulan "17 Şubat koalisyonu" üyesiydi.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2014, 08:19
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48