banner39

Libya'da Hafter yanlıları yol kapattı

Libya'da Hafter yanlıları Trablus'ta havaalanına giden yolu kapatırken biçok şehirde de eylem yaptı

Ortadoğu 24.05.2014, 16:04 24.05.2014, 17:49
Libya'da Hafter yanlıları yol kapattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya’da darbeye teşebbüs eden emekli General Halife Hafter'den talimat aldığı belirtilen silahlı gruplar, başkent Trablus'un batı bölgesindeki uluslararası havaalanı yolunu kapatırken, mevcut yönetimi destekleyen milisler ise kentin doğusunda mevzilenmiş durumda.

Gece zaman zaman iki grup arasında aralıklarla çatışmalar yaşansa da gündüz Başkent'in merkezinde hayat olağan şekilde devam ediyor. Kent merkezinde çoğu işyerinin açık olduğu ve polislerin de görev yaptığı görüldü.

"Darbe karşıtı" milislerin büyük bir bölümünün Misrata'dan gelerek olası saldırıları engellemek için Başkent'te konuşlandığı, kent sakinlerinden bazılarının da yaşanabilecek çatışmalardan endişe ederek, Trablus'un dışına çıktığı ifade edildi.

FARKLI MEYDANLARDA GÖSTERİLER

Öte yandan Başkent'in Cezayir ve Şehitler Meydanı'nda toplanan karşıt gruplar, zaman zaman eylem yapıyor. Hafter yanlısı afişlerin açıldığı "Darbe yanlısı" eyleme bazı asker ve polislerin de katıldığı belirtildi.

Hafter yanlılarının düzenlediği gösterilerde, asker ve polisin "tekfirci ve aşırı gruplara" karşı mücadele başlatmasını talep ediliyor. "Darbe karşıtları" ise ülkedeki sorunların askeri değil, siyasi çabalarla çözüleceğini savunuyor.

Emekli Tuğgeneral Halife Hafter, bir süre önce Bingazi'de çeşitli suçlamalarda bulunduğu devrimci gruplara karşı "onur savaşı" başlattığını duyurmuştu.

Aralarında Özel Kuvvetler Komutanı Albay Venis Buhamade, Hava Savunma Kuvvetleri Komutanı Yarbay Cuma el-Abani ile bazı birlik ve güvenlik güçleri mensupları, Hafter liderliğindeki gruplara katıldığını açıklamıştı.Ülke yönetimi, yaşananları "darbe girişimi" olarak nitelendirmişti.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?