banner39

banner35

Libya'da isyan hareketi çökmek üzere

Libya'daki isyancılara destek vermek için ordudan istifa eden isyancı generallerin hareketi bırakıp kaçtıkları, isyanın da çökmek üzere olduğu iddia ediliyor

Ortadoğu 16.03.2011, 13:45 16.03.2011, 13:50
Libya'da isyan hareketi çökmek üzere

Libya lideri Muammer Kaddafi’ye bağlı güçler, Kaddafi rejimine başkaldıran isyancıların kalesi olan Bingazi’nin önündeki son direniş noktası olan Ecdebiye kentinde kontrolü ele geçirdi. Libya ordusu, Bingazi’deki isyancılara “silahlarınızı bırakın” çağrısı yaptı.

Salı günü ağır bombardıman altında başlayan saldırıda, bugün Ecdebiye kentinde neredeyse kontrolü tamamen ele geçiren Kaddafi’ye bağlı birliklerin, isyancıların kalbi Bingazi’ye giden yolda önündeki son engel de kalkmış oldu.

İsyancı komutanlardan biri, Bingazi’den 150 km uzaklıktaki kenti savunan isyancı güçlerin geri çekildiğini, geride kalanların ise silahlarını Kaddafi birliklerine teslim ettiğini belirtti.

Ecdebiye’yi de ele geçirmeyi başaran Kaddafi, böylece son 11 gün içinde isyancıların Sirte Körfezi’nde kontrol ettiği tüm kentleri geri almış oldu.

Bingazi’de ise halk, sokaklarda “teslim olmaları halinde cezalandırılmayacaklarını belirten” broşürler dağıtıldığını belirtti.

ORDUDAN AÇIKLAMA

Libya ordusu, devlet televizyonunda bir açıklama yayınladı. Açıklamada, isyancılara karşı düzenlenen harekatın “insani bir operasyon olduğu” ve askerlerin teslim olanlardan intikam almayacağı belirtildi.

Açıklamada, “Aldatılmış evlatlarınıza silahlarını orduya teslim etmelerini söyleyin. Böylece Komutan Kaddafi’nin ateşkesi kapsamına girecekler. Ateşkes, silahını orduya teslim eden ve direniş ile yıkıma devam etmeyen herkes için geçerli olacak” denildi.

SAVAŞI KAYBETTİK

Ecdebiye'nin saldırı altında olduğu saatlerde Reuters’a konuşan, Süleyman adındaki isyancı bir general, “Savaşı kaybettik. Kaddafi elindeki her şeyi bize karşı kullanıyor” dedi.

Salı akşamı, Bingazi’deki isyancıların kurduğu Libya Ulusal Konseyi, Ecdebiye’de tüm kontrolün ellerinde olduğunu belirtmişti. Ancak Bingazi’deki bazı yerleşimciler şimdiden Mısır sınırına doğru kaçışa başladı.

Eski bir isyancı olan Adel Yahya, Ecdebiye'de ordunun kontrolü ele geçirdiğini söyledi. Yahya, "Onlara silahımı verdim. Bizden sokaklara çıkıp Kaddafi adına sevinç gösterileri yapmamızı istediler" dedi Libya devlet televizyonu, “Ecdebiye, El Kaide ile bağlantısı olan paralı askerlerden ve teröristlerden temizlendi” ifadesini kullandı. Bingazi’deki birçok yerleşimci, Kaddafi rejiminin ajanlarından dolayı korkuya kapılırken, hayatta kalmak için savaşmaktan başka çareleri olmadığının farkında. Ancak, Bingazi’nin savunması adına isyan ordusunun ciddi bir hazırlığı yok.

MİSRATA SALDIRI ALTINDA

Ecdebiye'nin Kaddafi güçlerinin eline geçtiği saatlerde, Libya'nın batısında isyancıların kontrolünde bulunan tek kent olan Misrata'ya da beklenen saldırı başlatıldı.

İsyancı bir komutan, Çarşamba günü başlayan saldırıda en az dört kişinin öldüğünü, 10'dan fazla da yaralı olduğunu belirtti.

İsyancı komutan, "Misrata her yönden saldırı altında ancak kentin kontrolü hala elimizde ve güneyden gelen iki tankı da ele geçirmeyi başardık" dedi.

Şu ana kadar kentin üzerine yapılan saldırıların püskürtüldüğünü ifade eden isyancı komutan, ölenlerin ikisinin top ateşiyle yıkılan evlerinde ölen siviller olduğunu söyledi.

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (2)
M.Davut 11 yıl önce
İsrail'in engelleme çabaları,Türkiye'nin pısırıklığı derin yara açacak!
Abdurrahman 11 yıl önce
Daha dikkatli ajanslardan bilgi alınmalı...Zafer libyalı devrimcilerin olacaktır.Kaddafi diktatörü defolacaktır!
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?