Libya'da kanallara yayın yasağı

Libya meclisi Kaddafi yanlısı yayın yaptığını ve 17 Şubat devrimini desteklemediğini gerekçe göstererek ülkede yayın yapan bazı uydu kanallarının yayınını durdurma kararı aldı

Libya'da kanallara yayın yasağı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Libya parlamentosun bazı uydu kanallarının yayınını durdurmak için yeni bir karar aldı. Kararda eski Libya Lideri Muammer Kaddafi yanlısı ve 17 Şubat devrimi karşıtı yayın yaptığı belirtilen kanalların yayınının durdurulacağı belirtildi.

Libya parlamentosu, halkı böldüğünü, 17 Şubat devrimini eleştirdiğini ve eski Libya Lideri Muammer Kaddafi'yi desteklediği gerekçesiyle bazı televizyon kanallarının yayınını durdurdu. Bu kanallar arasında El Kadra ve El Cemahiriye isminde iki önemli kanalın da olduğu ifade ediliyor. 

Libya daha önce de, yurt dışına lisans ve yüksek lisans yapmak için giden öğrencilere verilen devlet bursunu kesmişti. Diğer taraftan devrim sırasında Kaddafi'nin yanında yer alan kamu çalışanlarının da maaşını kesmişti. 

Konuyla ilgili konuşan Orta Doğu ve Kuzey Afrika barış elçisi Sarah Leah Whitson, Libyalıların bu tür baskılara alışkın olduklarını, onların bu şekilde susturulamayacağını belirtti. Whitson eğer bir fikri susturmak ve bastırmak istiyorsan, bunun en iyi yolu o fikirden daha iyisini seslendirmektir dedi. 

Libya yönetiminin, Kaddafi taraftarlarını susturmaya ve yasaklamaya çalışması, silahlı bazı Kaddafi yanlısı grupları da kışkırtıyor. Ülkenin batısında Kaddafi yanlılarıyla Libya güvenlik güçleri arasında çeşitli çatışmalar ve saldırılar gerçekleşiyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2014, 11:33
banner53
YORUM EKLE

banner39