banner39

Libya'da petrol kuyusu için çatışma: 10 ölü

Sirte'nin güneyindeki El-Mebruk petrol sahası, kimliği belirlenemeyen silahlı bir grup tarafından ele geçirildi, çıkan çatışmada 10 güvenlik görevlisi öldü

Ortadoğu 06.03.2015, 17:39 06.03.2015, 17:39
Libya'da petrol kuyusu için çatışma: 10 ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya'da Sirte kentinin güneyindeki El-Mebruk petrol sahasının, kimliği belirlenemeyen silahlı bir grup tarafından ele geçirildiği ve çıkan çatışmada 10 güvenlik görevlisinin öldüğü bildirildi.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, kimliği belirlenemeyen silahlı bir grup, Sirte ilinin 150 kilometre güneyinde yer alan El-Mebruk petrol sahasını ele geçirdi ve petrol sahasını koruyan 10 güvenlik görevlisini öldürdü.

Güvenlik görevlilerinden 4'ünün çıkan çatışmada, 6'sının ise kurşuna dizilerek öldürüldüğünü aktaran kaynaklar, silahlı grubun petrol tesisini ateşe verdiğini ve buradaki tanklarda 40 bin varil petrol bulunduğunu kaydetti.

Kaynaklar ayrıca, söz konusu petrol sahasının Tobruk Hükümetine bağlı "Ulusal Petrol Müessesesi" tarafından idare edildiğini ve Fransız Total şirketinin burada hisse sahibi olduğunu belirtti.

Libya'da 17 Şubat 2011'de gerçekleşen devrimin ardından istikrar sağlanamamış, Mayıs 2014'te emekli General Hafter'in Zintan merkezli milis gruplarla başlattığı darbe girişimi, Trablus ve Misrata'daki devrimci gruplarla ortak hareket eden Trablus'taki merkezi yönetim tarafından engellenmişti.

Olayların ardından bazı milletvekillerinin "Temsilciler Meclisi" adı altında Tobruk kentinde çalışmalara başlamasıyla iki meclisin faaliyete geçtiği ülkede, Milli Genel Kongre'nin desteklediği "Fecr-i Libya Koalisyonu" ile Temsilciler Meclisi'nin destek verdiği Hafter'e bağlı "Onur Operasyonu Koalisyonu" arasındaki çatışmalar sürüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?