Libya'da petrol limanları hükümetçe teslim alındı

Libya Milli Petrol Şirketi, TM hükümetine bağlı askeri güçlerin 2 gün önce ele geçirdiği petrol limanlarını teslim aldı

Libya'da petrol limanları hükümetçe teslim alındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya Milli Petrol Şirketi Başkanı Mustafa Sanallah, Tobruk kentindeki Temsilciler Meclisi (TM) hükümetine bağlı askeri güçlerin 2 gün önce ele geçirdiği "Petrol Hilali Bölgesi"ndeki petrol limanlarını söz konusu güçlerden teslim aldıklarını bildirdi.

Sanallah yaptığı açıklamada, TM hükümetine bağlı askeri güçlerin ele geçirdiği Sidra, Ez-Zuveytiye ve Ra's el-Unuf petrol limanlarını resmi olarak teslim aldıklarını belirterek, silahlı grupların Zuveytiye Limanı'na zarar verdiğini, ancak işletilebilecek durumda olduğunu söyledi.

Mustafa Sanallah, Milli Petrol Şirketi teknik çalışanlarının limanlardaki hasarı tespit etmek ve üretimin en kısa sürede başlatılması için dün itibarıyla bölgeye gittiğini ifade etti.

Bu arada, Milli Petrol Şirketi'nden yapılan açıklamada ise 2016'nın sonuna kadar günlük 900 bin varile ulaştırılması hedeflenen petrol üretiminin şu anda günlük kapasitesinin 290 bin varil civarında olduğu ve 4 hafta içinde 600 bin varile çıkarılacağı belirtildi.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi, geçen temmuz ayında Petrol Tesisleri Muhafızları ile Petrol Hilali Bölgesi'ndeki limanların açılması ve ihracatın yeniden başlaması için hazırlıklar yapılması konusunda anlaştıklarını duyurmuştu. Milli Petrol Şirketi, söz konusu anlaşma doğrultusunda ülkedeki petrol kaynaklarını elinde tutarak, tüm Libyalıların hizmetine sunacak.

TM yanlısı askeri birlikler, önceki gün ülkenin kuzeydoğusundaki "Petrol Hilali" olarak adlandırılan bölgede bulunan Sidra, Brega ile Ra's el-Unuf petrol limanlarının ele geçirildiğini, Ecdebiye'nin doğusundaki Ez-Zuveytiye Limanı çevresinde ise çatışmaların devam ettiğini açıklamıştı. Başta Türkiye olmak üzere Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, ABD ve İngiltere, Tobruk güçlerini "şartsız" geri çekilmeye çağırmıştı.

Uluslararası meşruiyete sahip UMH Başkanlık Konseyi de saldırının silahlı yabancı gruplar, meşruiyete karşı çıkan güçler ve paralı askerler tarafından gerçekleştirildiğini belirtmişti.

Bingazi ile Sirte illeri arasındaki pek çok kenti kapsayan Petrol Hilali Bölgesi'nde, petrol rezervlerinin yanı sıra Sidra, Ra's el-Unuf ve Brega petrol limanları yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2016, 17:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35