banner39

Libya'da siyasi gerilim tırmanıyor

Libya'da, darbe girişinde bulunan Haftar yanlıları ile"devrimci güçler arasında çatışmalar devam ederken, seçimlere 3 hafta kala siyasi gerilim de tırmanıyor

Ortadoğu 02.06.2014, 15:33 02.06.2014, 15:37
Libya'da siyasi gerilim tırmanıyor

Libya'da, yönetime "darbe girişiminde" bulunduğu belirtilen emekli general Halife Haftar yanlıları ile "devrimci güçler" arasında çatışmalar devam ederken, parlamento seçimlerine 3 hafta kala siyasi gerilim de tırmanıyor.

Libya geçici meclisi Milli Genel Kongre'nin (MGK), Mart ayında, Başbakan Ali Zeydan hükümetinden güvenoyunu çekerek, geçici olarak bu göreve getirilen Savunma Bakanı Abdullah es-Sini, parlamentodan güven oyu alan Ahmet Maatik'in seçiminde, "şaibe olduğunu" iddia ederek, görevi "Yeni başbakan"a devretmeyi reddediyor. Parlamento seçimlerine yaklaşık 3 haftanın kaldığı ülkede, "Başbakanlık" tartışması, siyasi gerilimi tırmandırdı.

Geçici Başbakan Sini'nin, söz konusu iddiaları ve seçimin araştırılması talebi nedeniyle "devir teslim" töreni bilinmeyen bir tarihe ertelendi.

ÜLKEDE İKİ BAŞBAKAN

Sini'nin Anayasa Mahkemesi, "yeni hükümetle ilgili karar alıncaya kadar" görevi teslim etmeyeceğini açıkladığı ülkede, Maatik'in MGK'dan güvenoyu alıp, yeni kabinenin bakanlarının da yemin etmesinin ardından, şuanda fiilen "2 başbakan" bulunuyor.

MGK Başkan Yardımcısı Salih el-Mahzum, yaptığı açıklamada, Sini başbakanlığındaki hükümetin, "güvenliği temin etme konusunda" başarısız olduğunu savunarak, "Sini, ülkede güvenliği sağlayamadı, kamu malının büyük ölçüde zarar görmesine sebep oldu. Görevi bir an önce seçilmiş Başbakan Maatik'e vermesi gerekiyor" dedi.

Siyasi gerilimin giderek sokaktaki halka da yansıdığı başkent Trablus'ta, "iki başbakan"ın tarafları arasında çatışmaların yaşanabileceği ifade ediliyor.

GASP VE SUİKASTLER

Halkın ekseriyetinde silah bulunan ülkede, güvenlik zafiyeti her geçen gün artıyor. Özellikle gasp ve hırsızlığın artış gösterdiği son günlerde, "güven bunalımı" yaşanıyor. Özellikle asker, polis ve basın mensuplarına yönelik suikast girişimleri, bir çok kesimi korkutuyor.

Ülkede bulunan yabancıların büyük çoğunluğu gasp olaylarının artması ve kaçırılma riski nedeniyle ülkelerine dönerken, imkanı olan Libyalılar da Bingazi ve Trablus'tan ayrılarak, yurtdışına veya güvenli bölgelere gidiyor.

BİNGAZİ'DE ASKERİ GERİLİM

Öte yandan emekli general Halife Haftar'in, çeşitli suçlamalarda bulunduğu Bingazi'deki devrimci gruplara karşı, başlattığını duyurduğu "Onur Savaşı"nın ardından kentte, "askeri gerilim" sürüyor. Son aylarda gittikçe artan gerilimin, ülke genelinde "iç savaşa" dönüşmesinden korkuluyor.

Tuğgeneral Haftar, çeşitli suçlamalarda bulunduğu Bingazi'deki devrimci gruplara karşı, 15 Mayıs'ta "Onur Savaşı" başlattığını duyurmuş, Milli Genel Kongre ve geçiş hükümeti, bu durumu, "darbe girişimi" olarak tanımlamıştı. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır yönetiminin Haftar'i desteklediği yönündeki iddiaların ardından Zintan merkezli milis güçler ve Libya Hava Kuvvetlerindeki bazı birlikle ile devrik lider Muammer Kaddafi yanlıları da Haftar birliklerine katıldıklarını açıklamıştı.

Kaddafi rejimine karşı mücadele eden ve merkezi geçiş hükümetine bağlılıklarını bildiren "devrimci güçler" ile Derne merkezli Ensar'uş Şeria milisleri, "darbe yanlısı" güçlerle çatışıyor.

Siyasi ve askeri gerilimin sürdüğü ülkede, 25 Haziran'da parlamento seçimlerinin yapılması planlanıyor.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?