banner39

Libya'da yeni başbakan görevi devraldı

Libya'nın yeni başbakanı Maatik, görevi devretmekte direnen eski başbakan Sini'nin ikna edildiğini ve görevi devrettiğini söyledi

Ortadoğu 03.06.2014, 08:15 03.06.2014, 08:19
Libya'da yeni başbakan görevi devraldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya'da, geçici meclis Milli Genel Kongre'nin (MGK) ülkenin yeni Başbakanı olarak seçtiği Ahmet Maatik, geçici Başbakan Abdullah es-Sini'den görevi devraldığını açıkladı.

Maatik, Başbakanlık Konutu'nda düzenlediği basın toplantısında, geçici Başbakan Abdullah es-Sini'den görevi devraldığını söyledi. Yönetim devir tesliminin açıklandığı toplantıya Sini, katılmadı.

Başbakanlık Konutu'nda ilk toplantılarını yaptıklarını belirten Maatik, "Bugün Bingazi'de olanlara üzgün olduğumuzu belirtiyoruz. Bingazi, terörle karşı karşıya kalırken havadan da bombalandı. Hükümet olarak ilk işimiz bütün gücümüzle terörle ve aşırı gruplarla mücadele olacak" dedi.

"Eğer terörle mücadele devletten bağımsız yapılırsa bu sorunları daha da büyütür" ifadesini kullanan Maatik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Libya'nın çevre ülkeler için endişe oluşturmasına müsaade etmeyeceğiz. Hükümetimiz 25 Haziran'da yapılacak parlamento seçimlerinin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için çaba gösterecek. Aynı zamanda yönetimimiz sırasında krizden etkilenen halkımızın yaralarını saracağız."

MGK'nın, mart ayında Başbakan Ali Zeydan hükümetinden güvenoyunu çekmiş ve geçici olarak bu göreve Savunma Bakanı Abdullah es-Sini getirilmişti. Abdullah es-Sini, parlamentodan güvenoyu alan Ahmet Maatik'in seçiminde şaibe olduğunu iddia ederek, görevi yeni Başbakan Maatik'e devretmeyi reddetmişti.

MGK Başkan Yardımcısı Salih el-Mahzum ise Sini başbakanlığındaki hükümetin, "güvenliği temin etme konusunda" başarısız olduğunu savunarak, "Sini, ülkede güvenliği sağlayamadı, kamu malının büyük ölçüde zarar görmesine sebep oldu. Görevi bir an önce seçilmiş Başbakan Maatik'e vermesi gerekiyor" açıklamasında bulunmuştu.

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?