banner15

Libya'daki çatışmalar sürüyor

El-Cufra Hava Üssü'ne düzenlenen iki hava saldırısında, Bingazi'yi Savunma Seriyyeleri'nden üst düzey bir yönetici öldü, 14 kişi yaralandı

Libya'daki çatışmalar sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya'da emekli general Halife Hafter'e bağlı savaş uçaklarının El-Cufra Hava Üssü'ne düzenlediği iki hava saldırısında, Bingazi'yi Savunma Seriyyeleri'nin üst düzey yöneticilerinden Musa Ebu Ayn el-Mağribi'nin öldüğü, 14 kişinin yaralandığı bildirildi.

El-Cufra ilinin önde gelenlerinden Muhammed Ebu Ras, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cufra'nın güneyinde Bingazi'yi Savunma Seriyyeleri'nin karargah olarak kullandığı El-Cufra Hava Üssü'ne iki hava saldırısı düzenlendiğini belirtti.

Ebu Ras, saldırıda Bingazi'yi Savunma Seriyyeleri'nden üst düzey bir yöneticinin öldüğü, 14 kişinin yaralandığını belirtti.

İsminin açıklanmasını istemeyen askeri bir yetkili de Halife Hafter'e bağlı savaş uçaklarının, Ra's Lanuf Havalimanı'ndan kalktığını ve Bingazi'yi Savunma Seriyyeleri'ni hedef aldığını söyledi.

Kentteki El-Afiye Devlet Hastanesi yetkilileri de saldırıda hayatını kaybeden Mağribi'nin cenazesi ile 14 yaralının hastaneye getirildiğini kaydetti.

Yaralıların bir kısmının durumunun ağır olduğunu belirten yetkililer, hastanedeki imkanların yetersiz olduğunu ifade etti.

Hafter yanlısı Sirte Operasyonlar Komutanı Tuğgeneral Muhammed Ahmude de Hafter'e bağlı savaş uçaklarının, Bingazi'yi Savunma Seriyyeleri'ne ait mevzilere hava saldırısı düzenlediğini söyledi.

Bingazi'yi Savunma Seriyyeleri, Hafter'e bağlı güçler tarafından kuşatılan "Bingazi Devrimcileri Şura Konseyi" (2011'de devrik lider Muammer Kaddafi'ye karşı savaşan İslami eğimli güçler) unsurlarını kurtarmak amaçlı 2 Haziran'da kurulmuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2016, 19:55
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48