banner39

Libya'daki darbe girişimi istifa getirdi

Libya'da Trablus Büyükşehir Belediye Başkanı Bedri, yaşanan gelişmeler üzerine istifa etti

Ortadoğu 23.05.2014, 07:50 23.05.2014, 07:50
Libya'daki darbe girişimi istifa getirdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya'da, Trablus Büyükşehir Belediyesi ve Yerel Meclisi Başkanı Sadat Bedri, Libya Merkez Kalkan Kuvvetleri'nin, Yerel Meclis'le hiçbir koordinasyon olmaksızın kente girmesi nedeniyle istifa ettiğini açıkladı.

Bedri, yaptığı basın açıklamasında, ordunun en güçlü ve en iyi donanıma sahip birliği olan ve ülkenin güneyinde görev yapan Libya Merkez Kalkan Kuvvetleri'nin Yerel Meclis'le koordinasyon olmaksızın kente girmesini eleştirdi.

Ülkenin acılı döneminde Trablus'ta Grad füzelerinin kullanıldığını ve bunun bir insanlık suçu olduğunu belirten Bedri, "Üzerlerine füze atılmasından sonra Trablus'ta yaşayanlara yönelik herhangi bir silahlı ihlale göz yumulması mümkün değildir" dedi.

Bedri, yaşanan gelişmelerin devrim olmadığını, böyle kabul edilemeyeceğini dile getirerek, hükümeti konuyu soruşturmaya davet etti.

Libya Merkez Kalkan Kuvvetleri, Genelkurmay Başkanı ve Milli Genel Kongre Başkanı Nuri Ebu Sehmeyn'in talebi üzerine Trablus'a güvenliğin sağlanması amacıyla gönderilmişti. Trablus'un güneyindeki bazı ticari mekanlara salı günü Grad füzesi atılmış, olayda 2 kişi hayatını kaybetmiş, 4 kişi yaralanmıştı.

Emekli Tuğgeneral Halife Hafter, geçen cuma günü Bingazi'deki devrimci birliklere "tekfircilik ve aşırılık" suçlamasında bulunarak, bu gruplara karşı "onur savaşı" başlattığını duyurmuştu. Hafter'in bu girişimi "darbe" olarak değerlendirilmişti. Bu girişimin ardından bazı üst düzey ordu ve emniyet mensupları ile eski Başbakan Ali Zeydan, Hafter liderliğindeki gruplara katıldığını açıklamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?