banner39

Libya'daki vahşetin tanıkları anlatıyor

Libya'daki iç çatışmalarda yaşananları yerinden gören Türk doktarlar, yaşananları anlattılar. Bölgedeki yaralıların tedavisinde de görev alan doktorlar dehşet anlarına tanık oldular.

Ortadoğu 08.03.2011, 15:28 08.03.2011, 15:28
Libya'daki vahşetin tanıkları anlatıyor

Libya’ya giden Türk doktor Mevlit Yurtseven, ülkede ciddi bir katliam olduğunu, hastanelerin çatışmaların yaşandığı ilk günlerde yaralılarla dolduğunu belirtti. Yurtseven, katliamlar sebebiyle bir doktorun bir gün içerisinde yüzlerce yaralının ameliyatına katılmak zorunda kaldığını kaydetti. Muhammer Kaddafi güçlerinin kimyasal silah dışında her türlü silahı kullandığını kaydeden Yurtseven, “Libyalı doktorların tespitlerine göre Kaddafi güçleri kimyasal silah kullanmamışlar. Eğer kimyasal silah kullansalardı daha fazla sivil insan hayatını kaybederdi” şeklinde konuştu.Libya’ya giden 3 Türk doktor Mevlit Yurtseven, Hasan Hüseyin Ünsal ve Hamdi Osmanoğlu, Bingazi ve Beyda’daki hastaneleri ziyaret ettiler. Ülkede yaşananları yerinde gördüler.

Dr. Mevlit Yurtseven, Libya’da bulundukları süre içerisinde hastaneleri ziyaret ederek, ülkedeki sağlık kuruluşlarıyla görüşerek yaşanan durumu raporlaştırdıklarını belirtti. Yurtseven, Libya’da Arap Doktorlar Birliği’nin destekleriyle şuan için doktor sıkıntısı olmadığını bazı ilaçlarda sıkıntı yaşandığını kaydetti. Yurtseven, bu ilaçları temin etmek için Mısır Tabipler Birliği ile birlikte çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. Yurtseven, ilaçları Mısır’da temin etmede sıkıntı yaşamaları durumunda Türkiye’den Libya’ya ilaç ve tıbbi malzeme göndereceklerini belirtti.Katliamların yaşandığı ilk günlerde hastanelerde adeta can pazarı yaşandığını anlatan Dr. Mevlit Yurtseven, “Çok ciddi bir katliam olmuş. Yaralıların önemli bir kısmı 18-22 yaş arasındaki gençlerden oluşuyor. Son derece ağır silahlar kullanmışlar. Çatışmalar başladıktan sonra 5 gün içerisinde hastaneye 1200 yaralı Beyda’daki devlet hastanesine getirildi. Libyalı doktorların tespitlerine göre kimyasal silah dışında her türlü silah kullanılmış. Eğer kimyasal silah kullansalardı daha fazla sivil insan hayatını kaybederdi. El Beyda’da 5 gün içerisinde doktorlar 245 ameliyat yapmışlar. Yaralıların bir kısmı ameliyat masasında hayatlarını kaybetmiş. Havari Hastanesi Yoğun Bakım Sorumlusu Dr. Abdülaziz El Şari, bir doktorun bir günde yüzlerce yaralının ameliyatına katılmak zorunda kaldığını bize anlattı” dedi.

Dr. Mevlit Yurtseven, Mısır Tabipler Birliği, Katar Kızılayı, Sınır Tanımayan Doktorlar ve Arap Doktorlar Birliği ile birlikte çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Bölde İHH İnsani Yardım Vakfı dışında başka Türkiyeli yardım kuruluşu olmadığını ifade eden Yurtseven, 3 doktor olarak İHH tarafından Libya’ya götürüldüklerini ifade etti.

Dr. Hasan Hüseyin Ünsal ise bazı yaralıların Libya’da tedavi edilemediğini, bu yaralıların Türkiye’de ve ya Mısır’da tedavi edilmesi gerektiğini söyledi. Ünsal, “Bu yaralıların tahliyesi için hava koridorunun mutlaka açılması gerekir. Karadan bu yaralıları tahliye etmek sıhhi açıdan güvenli olmayabilir” diye konuştu.

Dr. Hamdi Osmanoğlu ise hastanelere kan durdurucu ilaçlar, ağrı kesiciler, süt tozu, çocuk maması vs. yardımında bulunduklarını ifade etti. Osmanoğlu, “Sağlık konseyinin sorumlusu Dr. Gebril Hewadi ile Bingazi’de oluştuk. İhtiyaç duyulan ilaçları temin edeceğiz. Libya’da fiili olarak devlet yok ama halk kontrolü sağlamış durumda. İnsanlar Kaddafi’nin fotoğraflarını indirip yerine Ömer Muhtar’ın fotoğraflarını asıyorlar. Kaddafi, olayların arkasında El Kaide’nin olduğunu iddia ediyor. Ancak yaralananların yüzde 90’ını gençler oluşturuyor. Bu gençler sosyal medya ile harekete geçen gençler. Bunların El Kaide veya başka bir örgütle ilgisi yok” dedi.

 

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?