banner39

Libyalı devrimcilerden Mısır'a sert tepki

Libya Dışişleri Bakanı BM'ye Mısır'ın saldırıları için çağrıda bulunurken Derne'deki devrimciler Mısır'ın bu şehri neden bombaladığına anlam veremediğini ifade etti

Ortadoğu 19.02.2015, 08:00 19.02.2015, 08:00
Libyalı devrimcilerden Mısır'a sert tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya'da Ulusal Kurtuluş Hükümeti Dışişleri Bakanı Muhammed el-Gayrani, Mısır ordusunun Libya topraklarına düzenlediği hava saldırılarını sınırlandırılması için BM Güvenlik Konseyi'ne çağrıda bulundu.

Gayrani, başkent Trablus'ta düzenlediği basın toplantısında, uluslararası toplum, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Afrika Birliği ve Arap Birliği'ni, Mısır ordusunun Libya'ya düzenlediği hava saldırılarının bir daha tekrar edilmemesi yönündeki sorumluluklarını yerine getirmeleri çağrısında bulunarak, "Terör eylemlerini bizler de kınıyoruz" dedi.

Mısırlı 21 Kıpti'nin öldürüldüğünü içeren videonun Libya'da çekildiğine dair gerçeği ortaya çıkaracak bir komisyon kurulmasını isteyen Gayrani, "BM Güvenlik Konseyi'nden, Mısır ordusunun Libya topraklarına yönelik işlediği suçlara sınırlama getirmesini talep ediyoruz. Libya hükümeti, terör eylemlerini kınıyor ve hayatını kaybeden Mısırlıların ailelerine başsağlığı diliyor" diye konuştu.

Mısır ordusu tarafından Libya'nın Derne kentine düzenlenen hava saldırılarında yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı ve sabır dileklerini ileten Gayrani, "Mısır uçaklarının Libya'ya yönelik bombardımanları, vahşice bir düşmanlık, insanlığa karşı işlenen suç olmasının yanı sıra Libya'nın egemenliğini ihlal eden ve uluslararası kanunlara aykırı olan bir durumdur. Bunlar, Mısır rejiminin, iç siyasi krizler, ekonomik ve sosyal başarısızlıkların arkasındaki umutsuz girişimdir" ifadesini kullandı.

DERNE’DEN DE TEPKİ VAR

Libya’nın Derne kentindeki "Derne Mücahitleri Şura Meclisi",  IŞİD’le bir bağlarının olmadığını duyurdu.

Güvenlik nedeniyle adını açıklamayan Derne Mücahitleri Şura Meclisi Sözcüsü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, IŞİD’le hiçbir bağlarının olmadığını belirterek, "Bağlılığımız her şeyden önce Libya’yadır" dedi. 

Hiçbir gruba bağlılık açıklaması yapmadıklarını, bu çerçevede IŞİD’in lideri Ebu Bekr el-Bağdadi’ye biat ettikleri iddialarının asılsız olduğunu ifade eden Sözcü, Mısırlı 21 Kıpti'nin alıkonulması ve öldürülmesiyle de hiçbir alakalarının bulunmadığını vurguladı.

Sözcü, "Kaçırma eylemi, Derne’den yüzlerce kilometre uzaklıkta ülkenin batısında gerçekleşmesine rağmen kentin (Mısır tarafından) bombalanmasına anlam veremedik" diye konuştu. 

"Derne’deki direnişçiler her ihtimale karşı hazır" diyen sözcü, "Mısır’ın karadan müdahale etme ihtimali zayıf, zira bölgenin zor tabiatının yanı sıra alışık olmadıkları bir direnişle karşılaşacaklar" ifadesini kullandı. 

Libya'da kaçırılan Mısırlı 21 Kıpti'nin, IŞİD tarafından öldürüldüğüne dair görüntüler 15 Şubat'ta yayınlanmıştı. Olayın ardından 7 gün yas ilan eden Mısır, "Libya'daki IŞİD hedeflerine" hava saldırısı düzenlediğini bildirmişti.

Derne Mücahitleri Şura Meclisi, İslami eğilimli gruplar tarafından, Mayıs 2014'te emekli General Halife Hafter'in, "Bingazi’yi aşırı gruplardan temizlemek amacıyla"  başlattığını ileri sürdüğü "Onur Operasyonu"na karşı 12 Aralık 2014’te kurulmuştu.

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?