banner39

Libyalı isyancılar Suriyeli muhaliflere destek çıktı

Libya Ulusal Geçiş Konseyi, Suriye'ye 100 milyon dolarlık yardımda bulundu.

Ortadoğu 05.03.2012, 21:23 06.03.2012, 07:04
Libyalı isyancılar Suriyeli muhaliflere destek çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) Başkanı Mustafa Abdulcelil, Suriye'ye 100 milyon dolarlık yardımda bulunduklarını belirterek, "Suriye'de insanlar öldürülüyor, bu yardım Suriye halkına feda olsun" dedi.

UGK Başkanı Abdulcelil, Cezayir Dışişleri Bakanı Murad Melenci'yi kabul etti. Basına kapalı yapılan görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Abdulcelil, Libya ve Cezayir arasında tarihten gelen bir dostluk ilişkisinin bulunduğunu belirtti.

Her iki ülkenin bir ailenin ferdi gibi olduğunu kaydeden Abdulcelil, "Libya, yeni yapılanma sürecinde komşularıyla iyi ilişkiler içerisinde olacaktır. Libya'ya verdiği destekten dolayı Cezair halkına ve Cezair hükümetine teşekkür ederiz. Cezayir ile uzun sınırlarımız var. Bundan sonraki dönemde güvenli bir sınır sağlayacağız. Sınırlar arasında sağlanan uyuşturucu kaçakçılığına da daha sıkı tedbirler alacağız" diye konuştu.

Devrik lider Muammer Kaddafi'nin Cezayir'de yaşayan ailesiyle ilgili de görüşmelerde bulunduklarını ifade eden Abdulcelil,Kaddafi ailesinin Cezayir'de faaliyetlerinin durdurulacağı yönünde anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Suriye

Bir gazetecinin Libya'nın Suriye'deki muhaliflere yardımda bulunduğu yönündeki sorusu üzerine Abdulcelil, "Suriye halkına verdiğimiz 100 milyon dolarlık yardımı, Libya halkının zekatı olarak kabul ediyoruz. Suriye'de insanlar öldürülüyor. Bu yardım Suriye halkına feda olsun" diye konuştu.

Cezayir Dışişleri Bakanı Melenci de iki ülke arsındaki ilişkilerin gelecekte çok daha güçlü olacağını belirtti. Libya halkının verdiği özgürlük mücadelesini saygıyla karşıladıklarını kaydeden Melenci, şöyle konuştu: "Libya halkı kendi tarihini yeniden yazdı. Bu uğurda binlerce kayıp verdi. Geleceğin özgür Libya'sının temellerini attı. Libya'yı önümüzdeki dönemde çok daha iyi günler bekliyor. Cezayir ve Libya arasındaki ilişkiler hem siyasi hem de ekonomik olarak çok daha güçlü olacak.

 

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?