banner39

Libyalı isyancılardan limanları teslim etmeme tehdidi

Libya'nın doğusundaki petrol limanlarını kontrol altında tutan isyancı gruplar, yeni hükümetle görüşmeyeceklerini açıkladı ve limanları teslim etmeme imasında bulundu

Ortadoğu 08.05.2014, 16:00 08.05.2014, 16:00
Libyalı isyancılardan limanları teslim etmeme tehdidi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Libya’nın doğusundaki petrol limanlarını yaklaşık bir yıldır kontrolleri altında tutan silahlı milisler, yeni başbakan Ahmed Maitik ile görüşmeyi kabul etmeyeceklerini açıkladı.

Milisler, hükümetin verdiği sözleri yerine getirmemesi durumunda, yeni bir takım uygulamalara gidecekleri uyarısında bulunarak, limanları hükümete teslim etmeme imasında bulundu.

Libya eski hükümeti başkanı Abdullah Sena, milisler ile görüşerek, 4 adet petrol limanının açılması konusunda anlaşmıştı. Şu ana kadar Zuveytiyye ve Harika adında iki küçük liman açıldı.

Libya Hükümeti ve milisler ülkenin petrol ihracaatının önemli bölümünün yapıldığı Raslanov ve Sedre limanlarının da açılması için görüşmelerin devam ettirilmesini kararlaştırmıştı.

Milisler yeni başbakan Ahmed Maitik’in, yasal olmayan yollarla başbakan olduğunu iddia ederek, görüşmelere devam etmeyeceklerini belirtiyor.

Libya parlamentosunda yaşanan büyük tartışmaların ardından Maitik yemin ederek görevine başlamıştı.

2011 yılında Muammer Kaddafi’nin devrilmesinin ardından ülkede istikrar ortamı bir türlü oluşmadı. Hükümetler silahlı milislerle ciddi şekilde bir mücadele veremiyor.

Milislerin petrol kuyuları ve limanları ellerinde tutmaları nedeniyle 1.4 milyon varil olan ülkenin günlük petrol ihracatı 250 bine gerilemiş durumda.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?