banner39

Libya'nın nihai anlaşması yarın

Fas'ın Suheyrat kentinde bugün yapılması beklenen Libya'daki taraflar arasındaki nihai antlaşma imza töreni yarına ertelendi

Ortadoğu 16.12.2015, 11:10 16.12.2015, 11:30
Libya'nın nihai anlaşması yarın

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fas'ın Suheyrat kentinde yapılması beklenen Libyalı taraflar arasındaki nihai antlaşma imza töreninin yarına ertelendiği bildirildi.

Fas Dışişleri Bakanlığı'ndan alınan göre, bugün Fas'ın Suheyrat kentinde Trablus'taki Milli Genel Kongre (MGK) ile Tobruk'taki Temsilciler Meclisi arasında imzalanması öngörülen nihai anlaşmanın yarına (17 Aralık'a) ertelendiği bildirildi.

İmza töreninin ertelenmesi hakkında diplomatik kaynaktan bilgi alınamazken, taraflardan da konu hakkında henüz bir açıklama yapılmadı.

İtalya'nın başkenti Roma'da 14 Aralık'ta düzenlenen Uluslararası Libya Konferansında alınan karara göre taraflar nihai antlaşmayı 16 Aralık Çarşamba günü Fas'ın Suheyrat kentinde imzalanacağı açıklanmıştı.

Libya'da Kaddafi rejiminin devrildiği 2011'deki devrimin ardından siyasi istikrarsızlık ve rakip gruplar arasında çatışmalar baş göstermiş, geçen yıl emekli General Halife Hafter'in başlattığı darbe girişimi Trablus'taki merkezi yönetim tarafından engellenmişti. Ülkede halihazırda biri Tobruk'ta Temsilciler Meclisi diğeri Trablus'ta MGK olmak üzere iki meclis ve yönetim bulunuyor.

Libyalı taraflar, BM'nin eski Libya Özel Temsilcisi Bernardino Leon'un arabuluculuğu ile yaklaşık 1 yıl görüşmeler yürütmüş ancak sonuç alınamamıştı. Leon'un Tobruk hükümetine desteğiyle bilinen Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) finanse ettiği, ülkenin dış politikasını desteklemek için geçen yıl kurulan bir düşünce kuruluşundan haziran ayında yüksek ücretli bir iş teklifini kabul etmesi tarafsızlığı konusunda şüpheye neden olmuştu.

Tobruk'taki Temsilciler Meclisi ile Trablus'taki Milli Genel Kongresi'nden temsilci heyetlerin katılımıyla Tunus'ta 6 Aralık'ta gizli düzenlenen toplantıda ön anlaşma imzalanmıştı. Anlaşmanın maddeleri arasında, "Temsilciler Meclisi ile MGK'dan 5'er milletvekilinin yer aldığı 10 kişiden oluşan bir komitenin kurulması ve iki hafta içinde ulusal uzlaşı hükümeti başkanının yanı sıra biri Trablus diğeri de Tobruk tarafından iki yardımcısının seçilme işlemlerine destek olması" yer alıyor.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?