banner15

Libya'nın petrol rafinerisinde IŞİD tehdidi

Libya'nın Es sider petrol rafinerisine IŞİD tarafından silahlı saldırı gerçekleştirildi

Libya'nın petrol rafinerisinde IŞİD tehdidi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya'da bu ayın başlarında Es Sider petrol limanına vur- kaç saldırısı düzenleyen IŞİD, bölgeye araçla gelen silahlı kişilerin limanın 700 metre batısına kadar gelerek kalaşnikof ve ağır makineli tüfeklerle ateş açtı. Bu IŞİD'in petrol limanına yaptığı ilk saldırı değil daha önce de bir kaç saldırı girişiminde bulunmuştu.

IŞİD militanları Libya'nı Es Sider petrol limanının güvenlik görevlilerine silahla ateş açtı. Güvenlik görevlileri silahlı kişilerin bir bekçiyi öldürdüğünü ikisini yaraladığını söyledi. Rafineri girişindeki kapı önünde arabayı bomba ile patlatmak için çalıştıklarını ancak güvenlik güçleri tarafından dördünün de vurularak öldürüldüğünü bildirdi.

Avrupa Dış İlişkiler Konseyinde Libya uzmanı olan Mattia Toaldo, "IŞİD Libya'da en küçük bir dirençle karşılaşmadan genişliyor" dedi. Libya Ulusal Petrol Şirketi verilerine göre, limanın eski işletmecisi petrol şirketi El Waha, günde 200 bin varil petrol üretiyordu.

Dört yıl önce Muammer Kaddafi'nin devrilmesinden bu yana ülkede iki farklı hükümet varlık gösteriyor. Her iki hükümette silahlı gruplar tarafından destekleniyor.

Trablus hükümeti Petrol Bakanı Mashallah Zwei, Libya'daki IŞİD, Irak ve Suriye'dekinden farklı " dedi. "IŞİD, Irak ve Suriye'de geniş arazilerde petrol yataklarına erişti. Irak ve Suriye'deki IŞİD'in elinde bulundurduğu petrol kaynaklarından yıllık 2,9 milyar dolar gelir kazandığı tahmin ediliyor." açıklamasında bulundu.

Dört yıl önce Muammer Kaddafi'nin devrilmesinden bu yana ülkede iki farklı hükümet varlık gösteriyor. Her iki hükümette silahlı gruplar tarafından destekleniyor. 2011 yılında üretimdeki sıkıntı yüzünden çatışma ve protestolar ile yıpranmıştı.

Libya'nın petrol sektöründeki kargaşa devam ediyor. İki önemli ihracat terminali Es Sider ve Ras Lanuf Aralık ayından beri kapalı duruyor. Libya’nın başkenti Trablus’un doğusunda bulunan ve ülkenin en büyük petrol ihracat limanı olan Es Sider bölgede yaşanan çatışmalardan dolayı kapatıldı.

Libya’nın doğusundaki Es Sider petrol ihracat limanı bölgede yaşanan çatışmalardan dolayı kapatıldı. Es Sider petrol limanını işleten El Waha petrol şirketi çalışmalarını durdurdu. Limanda çalışan bir işçi ise güvenlik sorunu nedeniyle tüm çalışanların limandan ayrıldığını söyledi.

2014 OLAYLARI

Libya’da Aralık 2014 tarihinde Fecr Libya (Libya’nın Şafağı) çatısı altında birleşen silahlı gruplar ülkenin önemli petrol bölgelerinden El-Hilal’e saldırı başlatmıştı. Ülkede darbe girişiminde bulunan ve Tobruk’taki meclis tarafından desteklenen General Halife Hafter’e bağlı güçler, Es Sider çevresine hava saldırıları düzenlemişti.

İKİ ORDU, İKİ HÜKÜMET

2011’de Muammer Kaddafi’nin devrilmesinin ardından siyasi istikrarın sağlanamadığı Libya’da, 25 Haziran’da düzenlenen seçimlerden sonra siyasi sahnede büyük değişiklikler oldu ve Libya’da iki ordu, iki meclis ve iki hükümet oluştu.

Kaddafi’nin devrilmesinden sonra Libya’da ordu standartlarında bir askeri yapı kalmadı ve sahada farklı siyasi ajandaları olan birbirinden bağımsız silahlı milisler hâkim olmaya başladı. İki meclisin faaliyete geçtiği ülkede, Milli Genel Kongre’nin desteklediği Libya Şafağı (Fecr) Koalisyonu ile Tobruk Temsilciler Meclisi’nin destek verdiği Hafter’e bağlı Onur Operasyonu Koalisyonu arasındaki çatışmalar devam ediyor.Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2015, 14:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35