banner15

Libya'nın tarafsız misyon şefi BAE taraf çıktı

Libya'daki barış görüşmelerinde BM tarafından atanan Misyon şefi Leon'un Tobruk hükümeti destekçisi BAE ile iş tuttuğu ortaya çıktı

Libya'nın tarafsız misyon şefi BAE taraf çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BM'nin Libya Misyon Şefi Bernardio Leon'a Birleşik Arap Emirliği tarafından aylık 35 bin sterlin
maaş teklif edildiği ortaya çıktı.

BAE, Leon'u BAE diplomatik akademinin genel müdürü olarak atayacağını bildirildi. Leon'a Haziran ayında genel müdürlük teklif edildiği ortaya çıktı.

the Guardian'ın ortaya çıkarttığı haberde Leon'un elektronik postalarında aylık kira yardımının arttırılması cümleleri dikkat çekti.

BM tarafından tarafsız arabulucu olarak Libya'da görev yapan Leon'un ek iş için BAE ile anlaşması tarafsızlığının gerçek olmadığını gösterdi.

BAE, Tobruk hükümetinin güçlü bir destekçisi olarak biliniyor.

BM tarafından tarafsız arabulucu olarak atandıktan beş ay sonra, kişisel hesabından BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed'e 31 Aralık 2014 tarihinde gönderilmiş bir elektronik posta ortaya çıktı.

Postanın içinde barış görüşmelerinin yavaş ilerlediği Amerika ve AB'nin B planı olduğu, ifadelerini müteakip Leon, Misrata'da zengin tüccarlar ile Genel Ulusal Kongresi (GNC) arasında çok tehlikeli ve güçlü bir ittifak olduğu belirtiliyor. Tobruk merkezli hükümeti (HOR) güçlendirmeye çalıştığını belirtiyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 14:09
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35