banner15

Libya'ya komşu ülkeler dışişleri bakanları toplantısı

Libya’ya komşu ülkeler Dışişleri bakanları toplantısı Tunus’un başkentinde başladı

Libya'ya komşu ülkeler dışişleri bakanları toplantısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya’ya komşu 6 ülke dışişleri bakanı Libya krizini görüşmek üzere Tunus’un başkentinde bir araya geldi.

Toplantıya Mısır, Sudan, Çad, Nijer, Cezayir ve Tunus dışişleri bakanları, Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Martin Kobler, Arap, Afrika ve Avrupa birliklerinden temsilciler ve Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanı Fayiz es-Sirac da katılıyor.

Toplantıda IŞİD’in Libya ve çevre ülkelerde yayılma tehdidi ile BM’nin desteğiyle oluşturulan UMH'nın desteklenmesi ve Trablus’ta yönetimi ele alması için gerekli ortamın oluşturulmasına ilişkin konuların da ele alınacağı belirtiliyor.

ABD'nin 19 Şubat’ta Libya’nın Sabrata kentinde IŞİD’in karargahı olduğu iddia edilen bir merkeze düzenlediği hava saldırısı sonucu çoğunluğu Tunuslulardan oluşan yaklaşık 40 kişi hayatını kaybetmişti.

Bu operasyonun ardından Tunus, Libya’daki krizin sonlandırılması ve sınırlarından geçişi engellemek amacıyla Libya’ya komşu ülkelerin bir araya gelmesi çağrısında bulunmuştu.

Tunus Dışişleri Bakanı Humeys el-Cihinavi geçtiğimiz günlerde toplantıya ilişkin basına yaptığı açıklamada sorunun çözümü için hızlı gelişmelerin yaşandığını ve yeni kurulan UMH'nın Trablus'ta yerinin sağlamlaştırılması için çalışmalarda bulunacaklarını vurgulamıştı.

Siyasi rekabetin yanında silahlı çatışmaların da devam ettiği Libya'da istikrarın temini için Birleşmiş Milletler öncülüğünde başlatılan barış görüşmeleri sonucu Trablus ve Tobruk merkezli iki hükümet 17 Aralık 2015'te Fas'ın Suheyrat kentinde Libya Siyasi Anlaşması'nı imzalamıştı. Anlaşma gereğince Fayiz es-Sirac önderliğinde kurulan Ulusal Mutabakat Hükümeti, Tobruk Meclisi tarafından veto edilmiş ve güven oyu alamamıştı. Son olarak 14 Mart'ta Ulusal Mutabakat Hükümeti için yapılan yedinci güvenoyu görüşmelerinden de sonuç alınamamıştı.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2016, 14:49
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48