banner39

Lieberman'dan Arap sürgünü önerisi

Lieberman, 'Sadık olmayanı İsrail vatandaşlığı çıkarılsın' diyerek, Arap vatandaşlara sürgün önerdi

Ortadoğu 20.09.2010, 07:48 20.09.2010, 10:10
Lieberman'dan Arap sürgünü önerisiİsrail’de aşırı milliyetçi ‘Evimiz İsrail’ partisinin lideri olarak Filistinlilere atom bombası atmaktan söz etmiş, Araplara ‘böcek’ demiş Avidgor Lieberman, Dışişleri Bakanı sıfatıyla da boş durmuyor.

ABD’nin bastırmasıyla İsrail-Filistin doğrudan görüşmeleri sürerken, Lieberman, nüfusun beşte birini oluşturan İsrailli Arapları vatandaşlıktan atmayı ve ata topraklarından sürme önerisini yineledi. “Filistinlilerin İsrail’i Yahudi devleti olarak tanımayı reddetmeleri ışığında müzakere masasındaki temel meselelerinden biri İsrail vatandaşlığı olmalı” diyen Lieberman, ‘sadık olmayan’ Arapların İsrail vatandaşlığından çıkarılıp Filistin vatandaşlığına geçmesini istedi.

Barış görüşmelerinin temelinde yer alan ‘Filistinlilerle barış için İsrail’in işgal ettiği toprakları vermesi’ ilkesi yerine ‘toprakla insanların değiş tokuşu’ ilkesini, İsrail’in Arap vatandaşlarının Filistin’e geçmesi, Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerinin de İsrail sınırları içinde kalmasını talep eden Lieberman, seçimlerdeki “Sadakat yoksa, vatandaşlık da yok” sloganını dün “Aramızda kendisini karşı tarafla özdeşleştirenler olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz” diye dillendirdi.

31 Mayıs’ta İsrail saldırısına uğrayan Gazze’ye Özgürlük Filosu’na katılan İsrailli Arap vekil Hanin Zuabi’yi de hedef alan Lieberman, “Bu birisinin size evini satması, sonra kaynanasının orada yaşamaya devam etmesini istemesi gibi... Vatandaşlığıyla gurur duyan İsrailliler, her mevkide hizmet verebilmeli, ama bence Hanin Zuabi gibiler Gazze’de Hamas’ın vekili olmalı” dedi. Filoya katıldığı için ayrıcalıkları alınmış kadın vekil ise, “Apartheid ve etnik temizliği temsil ediyor. Lieberman fikirlerini ırkçılık üzerinden şekillendiriyor ben ise tüm vatandaşların eşitliği üzerinden” yanıtını verdi.

Kaynak: Radikal

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?