Londra merkezli "Iran International" televizyonu için çalışan kadın tutuklandı

İran, "şiddet içerikli eylemler düzenleyen göstericileri teşvik ettiği" iddiasıyla "terör örgütü" ilan ettiği Londra merkezli muhalif medya kuruluşu için çalışan bir kadını tutukladı.

Ortadoğu 10.11.2022, 10:27
Londra merkezli "Iran International" televizyonu için çalışan kadın tutuklandı

İran'ın yarı resmi Tesnim Haber Ajansı, "Iran International" televizyonu için çalışan İlham Efkari'nin ülkeden kaçmaya çalıştığı sırada istihbarat birimleri tarafından yakalandığını duyurdu.

Haberde, "tutuklanan kişinin Iran International'ın başlıca ajanlarından olduğu, İran'a iftira atmak, gençleri isyana davet etmek ve halk arasında huzursuzluk ve terör oluşturmak için çok sayıda faaliyet ve eylem gerçekleştirdiği" öne sürüldü.

Söz konusu muhalif medya kuruluşunun Suudi Arabistan tarafından desteklendiğine ilişkin İran yönetiminin iddialarının yinelendiği haberde, Iran International televizyonu, "Suudi International terör şebekesi" olarak nitelendirildi.

Tahran'da 13 Eylül'de "ahlak polisi" olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini'nin 16 Eylül'de yaşamını yitirmesi İran'da ülke yönetimine karşı protestolara yol açmıştı.

Resmi kaynaklardan olaylarda sivillerin ve güvenlik güçlerinin öldüğüne dair açıklamalar yapılsa da ölü sayısı hakkında net bilgi verilmiyor.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü ise geçen hafta yaptığı açıklamada gösterilerde 304 kişinin öldüğünü duyurmuştu. İran medyasına yansıyan haberlere göre, gösteriler sırasında 40'tan fazla güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi.

İran yönetimi, yaklaşık iki aydır devam eden olayları, "ülkeyi parçalamayı hedefleyen ABD, İsrail ve İngiltere gibi güçlerin komplosu" olarak değerlendiriyor.

Tahran yönetimi, "protestolara ilişkin dezenformasyon mahiyetinde haberler yaptığı ve şiddet içerikli eylemler düzenleyen göstericileri teşvik ettiği" gerekçesiyle Iran International televizyonunu "terör örgütü" ilan etmiş, çalışanlarının da ülkedeki mal varlıklarına el konulacağını açıklamıştı.

Londra'dan Farsça yayın yapan Iran International televizyon kanalı 2017'de kuruldu.

Ekim 2018'de Guardian gazetesinde yayımlanan haberde, kanalın Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile yakın ilişkisi bulunan Suudi bir iş adamına ait gizli offshore hesabı aracılığıyla fonlandığı ve yayına başlarken kanala Suudiler tarafından 250 milyon dolar finansal destek sağlandığı iddia edilmişti.

Son olarak İran İstihbarat Bakanı dün yaptığı açıklamada, söz konusu iddiaları yineleyerek, "Suudi Arabistan'ın düşmanlığı devam ederse bu ülkeye karşı stratejik sabırlarının sona erebileceğini" söylemişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?