banner15

Londra'da Sisi protestolarına polis müdahalesi

Resmi ziyaret kapsamında Londra'da bulunan Mısır'ın darbeyle gelen Cumhurbaşkanı Sisi, binlerce kişi tarafından protesto ediliyor

Londra'da Sisi protestolarına polis müdahalesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da darbeyle göreve gelen Abdülfettah es-Sisi, İngiltere'nin başkenti Londra'da yarın başlayacak resmi temasları öncesinde protesto edildi. Göstericiler protestoda, "Asker devleti istemiyoruz", "Sisi demokrasiyi öldürdü" ve "Cameron utan, İngiliz değerlerine ne oldu?" gibi sloganlar attı. İngiliz polisi göstericilere müdahale etti.

İngiltere'de yerleşik Mısırlıların yanı sıra birçok insan hakları ve demokrasi destekçisi sivil toplum örgütü ile sendikanın desteklediği "Stop Sisi" kampanyası tarafından Londra'daki Başbakanlık önünde düzenlenen protesto gösterisine, soğuk hava ve akşam karanlığına rağmen her yaş grubundan çok sayıda kişi katıldı.

Gösterinin organizatörü ve "Stop Sisi" kampanyasının Yardımcı Direktörü Sameh Shafi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Stop Sisi kampanyasını İngiltere Başbakanı David Cameron'ın Sisi'yi geçen yaz ülkeye resmi olarak davet etmesinin ardından başlattıklarını belirterek, "Bir grup genç İngiliz aktivist olarak bir araya gelip, kısaca Sisi'yi durdurma kararı aldık" dedi.

Shafi, Sisi'nin İngiltere'de bulunmasıyla, demokrasi, insan hakları, ifade özgürlüğü, her bir İngiliz değerine karşı durulduğunu ifade ederek, savaş suçlusu bir kişiye İngiltere Başbakanlığı önünde kırmızı halı serilmemesi gerektiğini söyledi.

Cameron'ın Sisi'yle bir araya gelmemesi gerektiğini vurgulayaran Shafi, bunun Cameron'ın takınacağı prensip duruşu olması gerektiği değerlendirmesinde bulundu. Shafi, "Sisi gibi dilktatörleri bu ülkeye davet etmemeliyiz. Demokraside diktatörlere yer yok. Onları bu ülkeye getirerek, kendi ülkelerinde yaptıklarına göz yummuş oluyorsunuz" dedi.

İngiliz hükümeti, IŞİD ve aşırılıkla mücadelenin yanı sıra ticaret ve turizm konularında işbirliği için Sisi'nin Londra ziyaretinin önem taşıdığını savunuyor. İktidardaki Muhafazakar Parti'nin milletvekilleri, bölgesel istikrar için Mısır'la işbirliği yapılması gerektiğini vurguluyor. İngiliz hükümetinin Sisi yönetimiyle 85 milyon sterlinlik silah anlaşması bulunduğu ve yılda yaklaşık 1 milyon İngiliz turistin Mısır'ı ziyaret ettiği biliniyor

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 17:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35