banner15

Lübnan Adalet Bakanı'ndan Türkiye'ye destek

Lübnan 14 Mart Hareketi üyesi olan Adalet Bakanı Rifi, Rus uçağın Türk sınırı ihlali sebebiyle düşürülmesinin savunma hakkı olduğunu söyledi

Lübnan Adalet Bakanı'ndan Türkiye'ye destek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lübnan Adalet Bakanı Eşref Rifi, Türkiye'nin hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesiyle ilgili "egemenliğine müdahale edilen, herkesin kendini savunma hakkı olduğunu" söyledi.

Türkiye'nin son yıllarda saygınlığının arttığını, aynı durumu Lübnan için de umduklarını dile getiren Bakan Rifi, Türkiye'nin hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesiyle ilgili, "Birisi sizin egemenliğinize müdahale ediyorsa, onu engellemek sizin ulusal hakkınız. Bir uçak sizin hava sahanıza izinsiz olarak giriyorsa, egemenliğinizi ve onurunuzu korumak hakkınızdır. Uçağı düşürme kararı Türkiye'nin onur ve egemenliğini korumak için alındı" dedi.

Rusya'nın Suriye'deki askeri varlığını eleştiren aynı zamanda 14 Mart Hareketi üyesi olan Rifi, Rusya'nın krizi askeri boyuttan siyasi boyuta taşımayı başarması durumunda bölgede takdir toplayacağını belirterek, Moskova'nın askeri varlığını arttırması halinde daha fazla soruna yol açacağı değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin Lübnan'daki kurumlarına ve tesislerine muhtemel saldırılara kesinlikle izin vermeyeceklerini aktaran Rifi, böyle bir eğilim oluşursa bunun tamamıyla karşısında duracağını dile getirdi.

14 Mart grubu, 2005’te eski Başbakan Refik Hariri’nin suikast sonucu öldürülmesinin ardından, oğlu Saad Hariri önderliğinde kuruldu. Bu grubun içinde batı yanlısı ve Suriye karşıtı partiler yer alıyor. Grup, Müstakbel Hareketi, Lübnan Güçleri Partisi, Ketaib Partisi ve bazı bağımsızlardan oluşuyor. 

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2015, 15:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35