banner39

Lübnan Başbakan adayı Edip istifa etti

Edib, Kabine görüşmelerindeki çıkmazın ortasında bir Lübnan hükümeti kurma görevinden istifa etti.

Ortadoğu 26.09.2020, 11:38 26.09.2020, 12:45
Lübnan Başbakan adayı Edip istifa etti

Lübnan Başbakan adayı Mustafa Edib, göreve atanmasından yaklaşık bir ay sonra, Bakanlar Kurulu oluşumundaki çıkmaza bağlı olarak Cumartesi günü istifa etti.

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta meydana gelen büyük patlamanın ardından istifa eden hükümetin yerine yenisini kurmakla görevlendirilen Mustafa Edib, 3 haftalık çalışmalarının sonuçsuz kalması üzerine görevi iade etti. Müslüman ve Hristiyan siyasi partilerin destekleriyle 31 Ağustos'ta hükümeti kurma görevini alan Edib, teknokratlar hükümeti kurma yönünde birkaç haftadır sürdürdüğü çalışmalarının sonucunu dün Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile paylaştıktan sonra bugün yeniden Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na çıktı.

Edib'in açıklaması, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un krizin vurduğu ülkede tehlikeli bir çıkmazdan kurtulma çabalarına bir darbe vuruyor.

Cumhurbaşkanı Michel Aoun ile görüştükten sonra Baabda Sarayı'ndan yaptığı açıklamada konumunu açıkladı.

Edib, Başbakan olarak görevini üstlenmeyi kabul ettiğinde, birden fazla krizin hüküm sürdüğü bir ülkede çok ihtiyaç duyulan değişikliğin ortasında siyasi partilerin görevini kolaylaştıracağını umduğunu söyledi.

Edib, "Yetkinlik ve dürüstlüğe dayalı özel şartnamelere sahip bir hükümet kurmak, Başkan (Emmanuel) Macron'un uluslararası toplumu Lübnan'a yardım etmesi için seferber etmesine izin verirdi" dedi.

Edib, "Allah Lübnan'ı ve Lübnanlıları korusun." sözleriyle açıklamasına son verdi.

Macron, Lübnan'ı Beyrut limanındaki 4 Ağustos patlamasıyla daha da kötüleşen yıkıcı ekonomik ve mali krizden çıkarmak için acil reformlar yapmaya çalışabilecek bağımsız uzmanlardan oluşan bir Kabine kurmaları için Lübnanlı politikacılara baskı yapıyor.

Ancak Fransa'nın desteklediği Adib'in çabaları, ülkenin ana Şii grupları olan Hizbullah ve Emel'in kilit Maliye Bakanlığı'nı elinde tutmak konusunda ısrar etmelerinin ardından birçok engelle karşılaştı. Onların ısrarı, ABD yönetiminin eski maliye bakanı da dahil olmak üzere Hizbullah'a yakın iki üst düzey politikacıya yaptırımları tokatlaması sonrasında ortaya çıktı.

İki grup da yeni Kabine'de Şii bakanların isimlendirilmesinde ısrar etti ve Edib'in hükümeti kurma şekline, onlara danışmadan itiraz etti.

Eski bir Fransız himayesi olan Lübnan, ülkenin modern tarihindeki en kötü ekonomik ve mali krizine saplanmış durumda. Mart ayında ilk kez borcunu ödemeyi geciktirdi ve yerel para birimi çöktü, bu da hiper enflasyona, yoksulluk ve işsizliğin artmasına neden oldu.

4 Ağustos'ta Beyrut limanında binlerce ton amonyum nitratın patlamasıyla meydana gelen patlama krizi daha da kötüleştirdi. Yaklaşık 200 kişiyi öldürdü, binlerce kişiyi yaraladı ve milyarlarca dolarlık kayıplara neden oldu.

Ülkenin mali yardıma ihtiyacı var ama Fransa ve diğer uluslararası güçler ciddi reformlar yapılmadan yardım sağlamayı reddettiler. Kriz, büyük ölçüde Lübnan'ın yönetici sınıfı tarafından onlarca yıllık sistematik yolsuzluk ve kötü yönetimden sorumlu tutuluyor.

Fransız lider, bir yol haritası ve reformlar için bir takvim içeren girişimini "bu sistem için son şans" olarak nitelendirdi.

- Avn Anayasa uyarınca gerekli adımları atacak

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada ise Mustafa Edib'in, hükümeti kurma çalışmaları sırasında karşılaştığı zorluk ve engelleri paylaştıktan sonra Cumhurbaşkanı Avn'a görevi bıraktığını arz ettiği belirtildi.

Avn'ın, çalışmalarından dolayı Edib'e teşekkür ederek, görevi bırakma talebini kabul ettiği bilgisi verilen açıklamada, Cumhurbaşkanı'nın yeni hükümeti kurma konusunda Anayasa uyarınca gerekli adımları atacağına işaret edildi.

Lübnan'da Beyrut Limanı'nda meydana gelen şiddetli patlamanın ardından başlayan protestolar üzerine 10 Ağustos'ta istifasını sunan Hassan Diyab hükümeti, yeni kabine kuruluncaya kadar geçici olarak görevini sürdürüyor.

- Şiiler, Maliye Bakanlığını alma ısrarından geri adım atmadı

Mustafa Edib'in hükümet kurma çalışmaları asıl olarak Maliye Bakanlığında düğümlenmişti.

Maliye Bakanlığını kendilerinin anayasal hakkı olarak gören Şii Emel Hareketi ve Hizbullah, kimin bakan olacağını kendileri belirlemek istedi ve bu konudaki tutumlarından geri adım atmadı.

Emel Hareketi ve Hizbullah'un bu tutumu, müttefikleri Cumhurbaşkanı Avn'ın partisi Hristiyan Özgür Yurtsever Hareketi başta olmak üzere ülkedeki siyasi grupların tepkisine yol açtı.

Cumhurbaşkanı Avn, birkaç gün önce yaptığı açıklamada, hükümet kurma çalışmalarında kriz yaşandığını belirterek, "Bunun olmaması gerekiyordu, çünkü Lübnan'ın kaybedecek bir dakikası bile yok." demişti.

Avn, Mustafa Edib'in görevi bırakıp bırakmayacağına ilişkin soruya karşılık ise, "Hükümet kurulmazsa cehenneme gideriz." ifadesiyle, Lübnan'daki ekonomik çöküşün önüne geçilemeyeceğine dikkati çekmişti.

- Macron'un girişimi sonuç vermedi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise 1 Eylül'deki Beyrut ziyareti sırasında Edib hükümetinin 15 gün içinde kurularak reformları hayata geçirmesi halinde ekim ayında Lübnan'a destek için uluslararası konferansa ev sahipliği yapacaklarını ifade etmişti.

Beyrut ziyaretini Lübnanlı siyasilere vaat ve yaptırım tehditleriyle sonlandıran Macron'un Edib hükümeti için dile getirdiği süre 15 Eylül'de dolmuştu.

Fransa, Macron'un girişimini kurtarmak için verilen sürenin dolmasına rağmen Lübnanlılara baskılarını sürdürmeyi devam ettiriyordu.

- Halk teknokratlardan oluşan küçültülmüş kabine istiyor

Kamu borcunun 90 milyar doları aştığı Lübnan, 1975-1990 yıllarındaki iç savaştan bu yana en büyük ekonomik krizlerden birini yaşıyor.

İşsizliğin yüzde 35 ve yoksulluğun yüzde 50'nin üzerinde olduğu Lübnan, geçen ay Beyrut Limanı'nda meydana gelen büyük patlamayla daha da zor bir duruma düştü.

Siyasi güçler ile yöneticileri ülkedeki mevcut ekonomik krizin nedeni olarak gören halk, uzun yıllardır yönetimi paylaşan mezhepsel siyasi partilerin yer almadığı, teknokratlardan oluşan küçültülmüş bir hükümetin kurulmasını talep ediyor.

Kaynak: Naharnet, AA

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?