banner39

Lübnan cumhurbaşkanı 34'üncü turda da seçilemedi

Lübnan Meclisi'nde 13'üncü cumhurbaşkanını seçmek üzere gerçekleştirilen 34'üncü oturumda da seçim yapılamadı

Ortadoğu 07.01.2016, 15:41 07.01.2016, 15:59
Lübnan cumhurbaşkanı 34'üncü turda da seçilemedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lübnan'da görev süresi 25 Mayıs 2014 yılında dolan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman'ın yerine yeni Cumhurbaşkanı 20 aydır seçilemiyor. Lübnan Meclisi bugünkü oturumunda da cumhurbaşkanı seçimi için toplantı yeter sayısına ulaşamayarak, 35'inci kez toplanma kararı aldı.   

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, 13'üncü cumhurbaşkanını seçmek üzere gerçekleştirilen 34'üncü oturumda 128 sandalyeli mecliste toplantı yeter sayısı olan 86 kişiye ulaşılamadığını, bu nedenle oylamanın 8 Şubat'a ertelendiğini bildirdi.

BÖLGEDEKİ GERGİNLİK SEÇİMLERE YANSIYOR

Öte yandan Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in idamıyla zirveye taşınan Suudi Arabistan ve İran arasındaki gerilim, Lübnan'daki cumhurbaşkanlığı krizinin çözümünü zorlaştırıyor.

Müstakbel hareketi lideri Saad Hariri, bağlı olduğu 14 Mart Bloğu'nun adayı Falanjist Hristiyan Samir Caca'ya rağmen rakip 8 Mart grubunda yer alan ve Beşşar Esed'e yakınlığı ile bilinen Marada lideri Süleyman Franci'yi cumhurbaşkanı adayı olarak öne çıkarmıştı. Hariri'nin, Franci girişimi uluslararası diplomatik destek gördü ancak ülkedeki siyasi aktörler tarafından kabul edilmedi.

LÜBNAN'DAKİ CUMHURBAŞKANLIĞI KRİZİ

Lübnan’da 1943'te varılan milli mutabakata göre, "Maruni Hristiyan" olması gereken cumhurbaşkanı, meclis tarafından belirleniyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi için resmi adaylık başvurusu gerekmiyor. Meclis, adaylık başvurusunda bulunmayan bir kişiyi de seçebiliyor. Görev süresi dolan Cumhurbaşkanı Süleyman'ın koltuğu 20 aydır boş.

Mecliste Hizbullah'ın içinde yer aldığı 8 Mart Hareketi ile muhalifi 14 Mart Hareketi'nin sandalye sayılarının birbirine yakın olması ve özellikle Suriye’deki iç savaştan sonra daha da derinleşen "siyasi kutuplaşma" cumhurbaşkanı seçimini zorlaştırıyor.

14 Mart grubu, 2005’te eski Başbakan Refik Hariri’nin suikast sonucu öldürülmesinin ardından, oğlu Saad Hariri önderliğinde kuruldu. Bu grubun içinde batı yanlısı ve Suriye karşıtı partiler yer alıyor. Grup, Müstakbel Hareketi, Lübnan Güçleri Partisi, Ketaib Partisi ve bazı bağımsızlardan oluşuyor.  

8 Mart grubunda ise Esed yanlısı Şii Hizbullah, Emel Hareketi, Hristiyan Maruni Özgür Yurtsever Hareketi, Suriye Sosyalist Milliyetçi Partisi ve Ermeni Taşnak Partileri bulunuyor.

LÜBNAN MECLİSİ 

Mecliste 128 milletvekili bulunuyor. Anayasa gereği 64 kontenjan Hristiyanlara, 64 Müslümanlara ayrılmış durumda. Meclis’teki son durumda Hristiyan kontenjanı 34 Maruni, 14 Rum Ortodoks, 8 Rum Katolik, 5 Ermeni Ortodoks, 1 Ermeni Katolik ve 2 diğer Hristiyan azınlıklar şeklinde bulunuyor. 64 kişilik Müslüman kontenjanında ise 27 Sünni, 27 Şii, 8 Dürzi, 2 Nusayri bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?