banner39

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn'dan Arap ülkelerine çağrı

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, bölgedeki huzursuzlukların artmasının önüne geçmek için Arap ülkelerini süratli bir çalışmaya davet etti

Ortadoğu 03.05.2019, 16:28
Lübnan Cumhurbaşkanı Avn'dan Arap ülkelerine çağrı

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Arap dünyasında bir ülkeden diğerine sıçrayan huzursuzlukların daha çok artmasının önüne geçmek için hızlı çalışma çağrısında bulundu.

Lübnan Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Avn, ülkesinde resmi temaslarda bulunan Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli'yi başkent Beyrut'un doğusundaki Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti.

İki ülke arasındaki ilişkiler ile bölgesel konuların ele alındığı görüşmede Avn, Orta Doğu'daki mevcut krizlere karşı son 3 yıl boyunca her zirve ve çeşitli buluşmalar sırasında birçok Arap ülkesine dayanışma ve iş birliği teklifinde bulunduklarını söyledi.

Bölgede bir ülkeden diğerine sıçrayan huzursuzlukların daha da artmasının önüne geçmek için Arap ülkelerini süratli bir çalışmaya davet eden Avn, yaptığı bu çağrıların karşılık bulmasını umduklarını kaydetti.

İç savaştan kaçarak Lübnan'a sığınan Suriyeli mülteciler konusuna da değinen Avn, ülkesinin mülteci dalgasından olumsuz etkilendiğini ve mültecilerin Suriye'ye dönmeleri için kolaylıklar sağlanması gerektiğini vurguladı.

Avn, Lübnan'ın Mısır'daki yatırımlarının 4 milyar dolara ulaştığına dikkati çekerken, Mısırlı firmaların da yatırım için Lübnan'da bulunmasından memnuniyet duyduklarını sözlerine ekledi.

Medbuli de Mısır olarak tüm alanlarda Lübnan'a destek vermeye hazır olduklarını dile getirdi.

Lübnan'a gerçekleştirdiği ziyareti başarılı sayan Medbuli, iletişim ve sanayi alanlarında yapılacak anlaşmaların iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmeye katkı sağlayacağını ifade etti.

Geniş katılımlı bir heyetle önceki gün Lübnan'a gelen Mısır Başbakanı Medbuli, dün de Lübnanlı mevkidaşı Saad el-Hariri ile görüşmüştü.

banner53
Yorumlar (0)
18
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?