banner39

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn, Sisi ile bir araya geldi

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile görüştü

Ortadoğu 13.02.2017, 20:16 13.02.2017, 20:16
Lübnan Cumhurbaşkanı Avn, Sisi ile bir araya geldi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'a resmi ziyarette bulunan Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile bir araya geldi.

 Başkent Kahire'deki İttihadiyye Sarayı'nda görüşen ikili, daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Sisi, Mısır'ın teröre karşı mücadelesinde Lübnan ordusuna her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.

 Sisi, "Görüşmede Suriye krizi, terörle mücadele ve yasa dışı göç gibi bölgesel konuların yanı sıra Afrika'da işbirliği, ticari ve ekonomik ilişkiler başta olmak üzere iki ülkeyi ilgilendiren konuları değerlendirdik." İfadelerini kullandı.

 Özgür ve istikrarlı bir Lübnan'ın Arap ülkelerini daha da güçlendireceğine işaret eden Sisi, "Farklı etnik grupların siyasal ve kültürel işbirliği çerçevesinde oluşturduğu uzlaşı zemininde, yönetiminizdeki Lübnan'ın gelişimini daha da artıracağından eminim." İfadelerini kullandı.

AVN: MISIR'A TARİHİ BAĞLARIMIZA VUGU YAPMAK İÇİN GELDİM

 Lübnan Cumhurbaşkanı Avn, "Mısır'a iyi ilişkiler kurmak veya ilişkileri daha da güçlendirmek için değil, bölgesel değişikliklerin her hangi bir olumsuz etki yapmadığı tarihi bağlarımıza vurgu yapmak için geldim. Görüşmede iki ülkenin ortak çıkarları zemininde farklı alanlardaki işbirliği imkanlarını değerlendirdik. Sayın Sisi'yi Lübnan'ı ziyaret etmeye davet ettim. Kendileri de davetimi kabul etti." dedi.

 Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Avn, Kahire temasları çerçevesinde Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt ile bir araya gelecek ve Arap Birliği daimi temsilcilerine hitaben bir konuşma yapacak.

 Avn'ın El Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib ve Mısır Kıpti Kilisesi lideri Papa 2. Tavadros ile de görüşmesi bekleniyor. 

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?