banner15

Lübnan hükümeti Suriyeli sığınmacı istemiyor

Lübnan Dışişleri Bakanı Basil, Suriyeli sığınmacı akını durdurulmazsa, Lübnan'ın iç kargaşaya sürüklenmesi kaçınılmaz olacak dedi

Lübnan hükümeti Suriyeli sığınmacı istemiyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil, "Suriyeli sığınmacı akını acil önlemlerle durdurulmazsa, Lübnan'ın iç kargaşaya sürüklenmesi kaçınılmaz olacak" dedi.

Dışişleri Bakanı Basil, düzenlediği basın toplantısında, Suriyeli sığınmacıların, Lübnanlılar üzerinde büyük "yük" oluşturduğunu, iki halk arasındaki gerilimin her geçen gün tırmandığını ve acil önlemler alınmadığı takdirde, ülkenin "iç kargaşaya" sürükleneceğini söyledi.

Lübnan topraklarında, Suriyeli sığınmacılar için kamplar kurulması fikrine "kesinlikle" karşı olduğunu belirten Basil, "Lübnan'da, Suriyeli sığınmacı kampları kurulmasına izin vermek ulusal mutabak ve onun oluşturduğu dengelere aykırıdır. Böyle bir şeye asla müsaade edemeyiz" diye konuştu.

KAMPLAR SINIR ÖTESİNDE KURULMALI

Kampların, Suriye topraklarında yapılması hususunda, Suriye makamlarıyla temasa geçtiklerini fakat olumlu yanıt alamadıklarını söyleyen Basil şunları kaydetti:

"Lübnan, sığınmacılar nedeniyle büyük bir facianın eşiğinde. Dürüst olmak gerekirse, sığınmacı sorununu çözmek kimsenin umurunda değil. Uluslararası toplum, sığınmacıları Lübnan'da kalmaya değil, gitmeye teşvik etmeli. İnsan hakları konusunda öncü standartlara sahip olan Avrupa bile sığınmacı akınını kontrol etmek ve sınırlamak için ciddi önlemler aldı."

Suriyeli sığınmacı sayısının ülke nüfusunun yüzde 35'ini geçtiğini belirten Basil, "Uluslararası toplum, Suriyelilere ilk günden beri misafirperverce davranan Lübnan'a yeterli yardımda bulunmuyor" ifadesini kullandı.

Birleşmiş Milletler'in (BM) verilerine göre, Lübnan'daki kayıtlı Suriyeli sığınmacı sayısı 1 milyonu aşmış durumda. Yüzde 50'si 18 yaşın altında olan sığınmacıların 400 bini okul çağındaki çocuklardan oluşuyor. Lübnan'da Türkiye ve Ürdün’ün aksine hükümet tarafından sığınmacılar için oluşturulan resmi kamplar bulunmuyor. Suriyeli sığınmacılar, çadır kentlerin yanı sıra Filistinli mültecilerin kaldığı kamplarda, terk edilmiş binalarda ve ahırlarda yaşıyor.

BM, Lübnan'ın sığınmacı sorunuyla baş edebilmesi için 2014'te 1.6 milyar dolara ihtiyaç duyduğunu fakat bu paranın sadece yüzde 23'nün toplanabildiğini açıklamıştı. 

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2014, 17:36
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48