banner39

Lübnan, İsrail ihlallerini BMGK'ye şikayet etti

Lübnan hükümeti, Suriye'ye yönelik saldırılarında hava sahasını ihlal etmekle suçladığı İsrail'i, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine şikayet etti.

Ortadoğu 03.04.2020, 01:55
Lübnan, İsrail ihlallerini BMGK'ye şikayet etti

Lübnan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, iki gün önce İsrail'e ait 3 savaş uçağının Lübnan hava sahasını kullanarak Suriye'deki bazı noktaları hedef aldığı hatırlatıldı.

Tüm dünyanın yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele ettiği bir dönemde gerçekleşen söz konusu ihlalin Lübnanlıların güvenliğine yönelik bir tehdit olarak tanımlandığı açıklamada, "Bakanlık, İsrail'in Lübnan egemenliğine yönelik tehlikeli ihlalini New York'taki Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) ileterek şikayetçi oldu." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, BMGK'ye Lübnan'ın kara, deniz ve hava sahalarına yönelik "günlük" hale gelen İsrail ihlallerinin önüne geçilmesi çağrısında bulunuldu.

İsrail'e ait insansız hava araçları, savaş uçakları ve hücumbotları, sık sık Lübnan sınırlarını ihlal ediyor. Lübnanlı yetkililer her fırsatta bu ihlallere ilişkin BM'ye şikayetlerini sunuyor.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?