banner15

Lübnan Meclisi nihayet toplanabilecek

Lübnan'da Müstakbel Partisi ile Hristiyan partiler arasında yapılan görüşmelerde uzlaşma sağlandı, meclis yasama için toplanabilecek

Lübnan Meclisi nihayet toplanabilecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lübnan’da Hristiyan partilerle Müstakbel Partisi arasında gün boyu süren görüşmelerin ardından uzlaşma sağlandı. Hristiyan partiler bugün düzenlenecek meclis oturumuna katılacaklarını açıkladı. Böylece bir yıl aradan sonra ilk defa yasama yapılmasının önü de açılmış oldu.

Dünya Bankası'ndan alınacak krediler için gerekli düzenlemeler yapılması için toplantıya çağrılan oturuma, Hristiyan partiler vatandaşlık konusu gündeme alınmadığı için katılmayacaklarını belirtince yeni kriz patlak vermişti. Meclis bugün ve yarın ilgili düzenlemelerin yasalaşması için çalışacak.

DÜN CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ İÇİN YETER SAYISI BULUNAMAMIŞTI

Lübnan Meclisi dünkü oturumunda da cumhurbaşkanı seçimi için toplantı yeter sayısına ulaşamayarak 31'inci kez toplanma kararı aldı.   

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, 13'üncü cumhurbaşkanını seçmek üzere gerçekleştirilen 30'uncu oturumda 128 sandalyeli mecliste toplantı yeter sayısı olan 86 kişiye ulaşılamadığını, bu nedenle oylamanın 2 Aralık'a ertelendiğini söyledi.

Lübnan'da Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman'ın görev süresi, geçen yıl 25 Mayıs'ta dolmuştu. Mecliste seçilecek cumhurbaşkanının, ilk turda 128 sandalyeli meclisin üçte ikisinin, ikinci turda ise 65 milletvekilinin oyunu alması gerekiyor. Ancak gruplar arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle meclis uzun süredir yeni cumhurbaşkanını seçemiyor.

Lübnan’da 1943'te varılan milli mutabakata göre, "Maruni Hristiyan" olması gereken cumhurbaşkanı, meclis tarafından belirleniyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi için resmi adaylık başvurusu gerekmiyor. Meclis, adaylık başvurusunda bulunmayan bir kişiyi de seçebiliyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 11:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35