banner15

Lübnan saldırısıyla ilgili 9 kişi tutuklandı

Geçen hafta Lübnan'da 43 kişinin ölümüne sebep olan patlamalarla ilgili 9 kişi tutuklandı, bölgedeki siyasi liderler tansiyonu düşüren açıklamalarda bulundu

Lübnan saldırısıyla ilgili 9 kişi tutuklandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lübnan İçişleri Bakanı Nuhad Maşnuk, 7 suriyeli ve 2 Lübnanlının Dahiye patlamaları ile ilgili araştırmada tutuklandığını duyurdu.

Şahıslar patlamaların yanısıra Lübnan'a silahlı grupların girmesinde yardım etmekle de suçlanıyor. Maşnuk, bazı örgütlerin Lübnan'daki siyasi krizleri fırsata dönüştürmeyi amaçladığı konusunda tüm tarafları uyardığını da belirtti. Yapılan sorgulamalarda saldırıyı ilişkin yeni bilgiler de ortaya çıkıyor. Buna göre saldıganların hedefi bölgedeki Hizbullah hastanesiydi ancak sıkı güvenlik önlemlerinden dolayı plan değişti.
 
Patlamaların ardından siyasi gruplar arasında tansiyonu düşüren ve uzlaşmacı açıklamalar geliyor. Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın çağrısına olumlu cevap veren eski başbakan ve müstakbel partisi lider Saad Hariri, cumhurbaşkanı seçme ve seçim yasası konusunda uzlaşmaya açık olduğunu duyurdu.

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah cumartesi akşamı taraftarlarına yaptığı konuşmada saldırıların kendilerini korkutmadığını ve IŞİD'e karşı yeni cepheler açmak suretiyle savaşmaya devam edeceklerini açıkladı.  Saldırının amacının Hizbullah'ı Suriye'den çıkartmak olduğunu iddia eden Nasrallah, bunun asla gerçekleşmeyeceğini belirtti.

Lübnan'ın başkenti Beyrut'un güneyindeki Hizbullah'ın kontrolü altında bulunan Dahiye bölgesinde 12 Kasım tarihinde meydana gelen çifte intihar saldırısında 43 kişi ölmüş, 200'den fazla da kişi de yaralanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2015, 09:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35