banner39

Lübnan sınırında Hizbullah ve Nusra savaşı

Lübnan Suriye sınırında Hizbullah ve Nusra arasında bu sabah çatışma çıktı, Hizbullah 15 kişiyi öldürdüğünü öne sürdü

Ortadoğu 06.05.2015, 12:29 06.05.2015, 12:46
Lübnan sınırında Hizbullah ve Nusra savaşı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hizbullah'a bağlı milislerin Suriye Lübnan sınırında bulunan Kalamun'da Nusra'ya ait bir konvoyu pusuya düşürdüğü bildirildi.

Daily Star Gazetesine konuşan Lübnanlı bir güvenlik personeli, Lübnan sınırındaki Tfeil yerleşim bölgesinde Nusra'ya ait altı askeri aracın Hizbullah tarafından imha edildiğini ve en az 30 kişinin yaralandığını söyledi. Hizbullah'ın Tv kanalı El Manar'a göre ise çıkan çatışmada 12 Nusra mensubu öldürüldü beş araç da yok edildi. 

Dün de Nusra Cephesi, Hizbullah mensuplarına pusu kurmuştu. Hizbullah'ın bunun üzerine saldırıya geçtiği ve Nusra Konvoyunu pusuya düşürdüğü belirtiliyor.

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah televizyonda yayınlanan konuşmasında dün akşam Lübnan devletinin doğu sınırlarını korumakta yetersiz kaldığını öne sürerek, Hizbullahın bu yüzden bölgenin güvenliği için gereken sorumluluğu aldığını söylemişti. Nasrallah, Kalamun'da büyük bir operasyona başlayacaklarını açıklamış ancak operasyonla ilgili ayrıntı vermemişti.

Öte yandan Hizbullah'ın Baalbek'te gençleri savaşmak için silah altına aldığı belirtiliyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlem Evi ise, Hizbullah'ın Kalamun askeri sorumlusu Ali Ayyan'ın çatışmalar sırasında öldürüldüğünü öne sürdü.

 Yorumlar (0)
24
sağanak
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?