Lübnan sınırında IŞİD - Muhalifler çatışması şiddetlendi

Lübnan sınırında muhaliflerin kontrolündeki son kasaba olan Zabadani, muhaliflerin elinden çıkıyor

Ortadoğu 06.07.2015, 15:05 06.07.2015, 15:05
Lübnan sınırında IŞİD - Muhalifler çatışması şiddetlendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lübnan sınırındaki Zabadani'de ordu ve Hizbullah birliklerinin hızlı ilerleyişi sürüyor.

Ordunun Zabadani'ye yönelik harekâtının, 2013 yılında yine Lübnan sınırında olan ve yine Şam için çok kritik olan Kuseyr savaşından bile daha yoğun bombardıman içerdiği belirtiliyor. Şam'ın kuzey batısında yer alan Zabadani Lübnan sınırında muhaliflerin kontrolündeki son kasaba. Şam'ı Beyrut'a bağlayan ana karayolunun üzerindeki Zabadani'nin muhaliflerin kontrolü altında olması Suriye yönetimi için sorun teşkil ediyor.

Kalat el-Tal Tepesi'ni ele geçiren ordu ve Hizbullah birlikleri, artık kasabayı tepeden görebilir duruma geldiği gelen haberler arasında. Birlikler Zabadani'nin batısından giriş yapmayı başardılar.

Müttefik güçler, kasabadaki El Cemiyat mahallesini ele geçirirken, Sultane'de de ilerleme kaydetti.

Öte yandan ordu ve yerel milisler, Hama ile İdlib arasında yer alan Gab Düzlükleri'nde de ilerliyor. Ordu ve milisler, Gab'ın batı yönünde çeteleri geriletti.

Suriye ordusu ve muhalif güçler, IŞİD'in Haseke-Neşve'deki mevzilerini bombalamayı sürdürüyor.

Deyrizor'dan takviye güç olarak gelen General İssam Zahreddin komutasındaki birlikler, dün sabah saatlerinde IŞİD kontrolündeki Neşve'ye yönelik bir saldırı başlattı. Saldırı sonucunda IŞİD geri çekilmeye başlarken, mahallenin doğu bölgesi tamamen ordu kontrolüne geçti. Muhalifler Liliye bölgesinde IŞİD'le sert çatışmalara girdi. Çatışmalarda 40 IŞİD'li 14 Suriye askeri 11 muhalif öldü. Öte yandan, kentteki askeri kaynaklar, bazı IŞİD'lilerin Suriye askeri üniformasını giyerek cephe gerisine sızmaya çalıştığını öne sürüyorlar.

Suriye ordusunun Haseke Okulu'nu YPG'ye bıraktığı, IŞİD'in bölgeye saldırdığı ancak YPG'nin saldırıyı püskürttüğü belirtiliyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?