banner39

Lübnan siyasetinde 'ulusal pakt' tartışması

Maruni partiği tarafından açıklanan "yol haritası" tartışmaları sürerken, 14 Martt lideri Hariri Cuma, rakibi Nasrallah ise Pazar günü halka hitap edecek

Ortadoğu 12.02.2014, 15:14 12.02.2014, 15:14
Lübnan siyasetinde 'ulusal pakt' tartışması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

14 Mart Koalisyonunun Fransa'da 'gönüllü sürgünde' yaşayan lideri eski başbakan Saad Hariri, hükümet kurma çabalarının çıkmaza girdiği Lübnan'da halka seslenmeye hazırlanıyor. Video konferans yoluyla Cuma günü yapılması beklenen yüksek öneme sahip bu konuşmanın benzeri, Pazar günü rakibi Hizbullah lideri Seyyid Hasan Nasrallah tarafından yapılacak.

Hariri'nin babası Refik Hariri’ye düzenlenen ve dört Hizbullah üyesinin Lahey'de yargılandığı suikastle ve hükümet kurma girişimleri ile ilgili konuşması bekleniyor. Konuşma Refik Hariri'nin suikast yıldönümü olan 14 Şubat'ta gerçekleşecek. Öte yandan, konuşmada gündeme gelmesi beklenen ve son günlerde ülkede tartışmalara neden olan başlık ise Maruni Patriği Beshara Rai tarafından ülkenin içinde bulunduğu durumdan çıkması için geçen hafta açıklanan "yol haritası..."

Maruni partiği Rai, siyasileri, hem Hristiyanlar hem de Müslümanlar için eşit hak ve temsili öngören bir 'ulusal pakt'a uymaya çağırmış, Suriye krizinde ülkenin tarafsız kalmasını öngören Baaba deklarayonunu hatırlatarak, başka ülkelerin işlerine karışılmaması çağrısı yapmıştı. Burada mesajın Hizbullah'a olduğu açıktı. Diğer bir maddede de, güç kullanma yetkisinin sadece güvenlik güçlerinde olması gerektiği kaydedilerek, dolaylı da olsa Hizbullah'ın silahları ve İsrail'e karşı kullandıığı direniş kimliğine değinildi.

Ülkedeki çoğu siyasi parti metni olumlu bulurken, Hariri ilk destekk veren liderlerden biri olmuştu. Beklendiği şekilde Hizbullah, direnişçileri olmadan Lübnan'ın kendini savunamayacağını iddia etti. Hizbullah karşıtı Lübnan Güçleri'nin lideri Semir Caca, metni ulusal bir plan olarak kabul edilmesi gerektiğini söylerken, cevap ise yine Hristiyan olan Hizbullah müttefiki Özgür Yurtsever Hareket'ten geldi. Açıklamada kimsenin sözkonusu metni kendi çıkarlarına göre yorumlamaması gerektiği kaydedildi.

Hariri'den bir gün sonra konuşacak olan Nasrallah da Hizbullah yetkilileri Seyyid Abbas el-Mussawi, Şeyh Ragıb Harb ve İmad Mugniyeh'in suikast yıldönümünde halka seslenecek. Bu konuşmada da siyasi gündeme dair önemli mesajlar verilmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?