banner39

Lübnan-Suriye sınırındaki çatışmalarda 10 asker öldü

Lübnan Ordu Komutanı Kahveci, Arsal'da ordu kuvvetleri ve silahlı gruplar arasında devam eden çatışmalarda 10 askerin öldüğünü söyledi.

Ortadoğu 04.08.2014, 01:25 04.08.2014, 08:11
Lübnan-Suriye sınırındaki çatışmalarda 10 asker öldü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lübnan Ordu Komutanı Korgeneral Jan Kahveci, Suriye sınırındaki Arsal'da ordu kuvvetleri ve silahlı gruplar arasında devam eden çatışmalarda, 10 askerin öldüğünü, 25'inin yaralandığını ve 13 askerin de muhtemelen rehin alındığını açıkladı.

Kahveci, Arsal'da, orduyla silahlı gruplar arasında 2 gündür devam eden çatışmalarla ilgili düzenlediği basın toplantısında, çatışmaların, "Suriyeli gruplardan birinin liderlerinden Ebu Ahmed el-Cuma'ın gözaltına alınmasıyla başladığı" iddiasının gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Ordunun, silahlı gruplarla savaşmaya devam edeceğini belirten Kahveci, gözaltına alınan El-Cuma'nın bölgede gerçekleştirilecek terör saldırısı için son düzenlemeleri yapmak üzere olduğunu ileri sürdü.

Silahlı grupların daha önce 'titizlikle' belirledikleri askeri noktalara saldırı gerçekleştirip askerleri rehin aldıklarını aktaran Kahveci, "Dün yaşanan saldırılar, teröristler tarafından uzun süredir, doğru zamanda yapılmak üzere planlanıyordu. Bir rastlantı sonucu gerçekleşmedi" diye konuştu.

Lübnan ordusu askerlerinden, 10 kişinin öldüğünü doğrulayan Kahveci, 25 kişinin yaralandığını, kayıp olan 13 askerin de silahlı grup tarafından rehin alınmış olabileceğini kaydetti.

Ordunun "tekfirci gruplarla" mücadele etmeye hazır olduğunu dile getiren Kahveci, bölgede yaşanan ve ülkeye sıçrama ihtimali "büyük tehlike" arz eden gelişmelere karşı tüm siyasi ve dini liderleri işbirliğine çağırdı.

Silahlı grupların ağırlıklı olarak yabancılardan oluştuğunu ve ülkedeki sığınmacı kamplarında yaşayan kişilerle işbirliği halinde olduklarını söyleyen Kahveci, "Sığınmacı kamplarının, terörist havuzu haline gelmesini engellemeliyiz" dedi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?