banner15

Lübnan Suriye'nin gayrimenkul yasasından endişeli

Suriye'deki Esed rejimi tarafından çıkarılan ve Suriyelilerin ülkelerinde bıraktıkları gayrimenkullere el konulmasını öngören "10 sayılı gayrimenkul yasası", yaklaşık 1,5 milyon Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapan Lübnan'da tartışmalara neden oldu.Lübnan Suriye'nin gayrimenkul yasasının "sığınmacıların dönmesini engelleyeceğinden" endişe ediyor

Lübnan Suriye'nin gayrimenkul yasasından endişeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lübnan Suriye'de Esed rejimi tarafından çıkarılan "10 sayılı gayrimenkul yasası"nın "sığınmacıların dönmesini engelleyeceğinden" endişe ediyor.

Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil, Beşşar Esed rejimi tarafından çıkarılan ve Suriyelilerin ülkelerinde bıraktıkları gayrimenkullere el konulmasını öngören "10 sayılı gayrimenkul yasasıyla" ilgili Suriyeli mevkidaşı Velid Muallim ile Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'e birer mesaj gönderdi.

Lübnan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Basil, Suriyeli mevkidaşı Muallim'e gönderdiği mesajında yasa ile ilgili endişelerini ifade etti.

SURİYELİ SIĞINMACILARIN GAYRİMENKUL MÜLKİYETLERİNİ İSPATI ZORLAŞIYOR

Yasanın, Suriyeli sığınmacıların gayrimenkul mülkiyetlerinin ispatını zorlaştırdığını dolayısıyla ülkelerine dönmekten onları vazgeçireceğini belirten Basil, Suriyeli sığınmacılara gayrimenkul mülkiyetlerini ispat için verilen 30 günlük sürenin kısıtlılığıyla ilgili olarak da kaygı içerisinde olduklarını aktardı.

Sığınmacıların verilen süre zarfında gayrimenkullerini tespit ettirme imkanı olmadığını belirten Basil, bu durumun sığınmacıların mallarının elinden çıkmasına ve ulusal kimliklerini kaybetme hissine yol açacağını ve nihayetinde Suriye'ye dönüşleri konusundaki en önemli teşvikin ortadan kalkmasına neden olacağını ifade etti.

Öte yandan BM Genel Sekreteri Guterres'e gönderdiği mesajında Basil, Suriyeli sığınmacıların gayrimenkulleri üzerindeki hakkının korunması için çalışma çağrısında bulundu.

BM'nin 2016 yılı verilerine göre Lübnan'da yaklaşık 1,2 milyon Suriyeli sığınmacı yaşıyor. Lübnan makamları ise bu sayının 1,5 milyon civarında olduğunu belirtiyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2018, 18:17
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48