banner39

banner35

Lübnan-Suudi Arabistan krizine Fransa'nın arabuluculuk yaptığı iddiası

Lübnan başbakanlığı görevinden istifa eden Hariri'nin Fransa'nın Riyad Büyükelçisi Gouyette ile görüştüğü bildirildi. Lübnan basınına göre, Lübnan ile Suudi Arabistan krizine Fransa'nın arabuluculuk yaptığı iddia ediliyor.

Ortadoğu 09.11.2017, 19:34 09.11.2017, 19:34
Lübnan-Suudi Arabistan krizine Fransa'nın arabuluculuk yaptığı iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lübnan başbakanlığı görevinden geçen cumartesi günü istifa ettiğini duyuran Saad Hariri'nin, Fransa'nın Riyad Büyükelçisi Francois Gouyette ile görüştüğü bildirildi.

Hariri'nin basın ofisinden yapılan açıklamada, Suudi Arabistan'da bulunan Hariri'nin Fransa'nın Riyad Büyükelçisi Gouyette ile bir görüşme gerçekleştirdiği belirtildi.

Riyad'da 4 Kasım Cumartesi günü istifasını açıklayan Hariri'nin, o günden bu yana yoğun görüşme trafiği içine girdiği dikkati çekiyor.

Hariri, son üç gün içinde Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nahyan, Körfez ülkelerine ziyaretlerde bulunan Avrupa Birliği Delegasyonu Başkanı Michele Cervone D'urso, ABD'nin Suudi Arabistan Maslahatgüzarı Christopher Henzel ve İngiltere'nin Riyad Büyükelçisi Simon Collins ile bir araya geldi.

Lübnan basınında yer alan haberlerde, Lübnan ile Suudi Arabistan arasında bir siyasi krizin yaşandığı ve Fransa'nın bu iki ülke arasında arabuluculuk yaptığı iddia ediliyor.

LÜBNAN'DAKİ SİYASİLERİN YOĞUN MESAİSİ

Lübnanlı siyasiler de son bir kaç gündür Hariri istifası nedeniyle, görüşmeler ve basın açıklamaları ile yoğun bir siyasi gündem içerisinde bulunuyor.

Fransa'nın Beyrut Büyükelçisi Bruno Foucher bugün önce Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, daha sonra da eski başbakanlardan Temmam Selam ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Avn'ın yarın BM Güvenlik Konseyi beş daimi üyesi ile bazı Arap ve Avrupa ülkelerinin Lübnan'daki büyükelçileri ile bir araya geleceği belirtiliyor. Tüm bu görüşmelerin ardından Avn'ın önemli açıklamalarda bulunması bekleniyor.

Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?