banner15

Lübnan topraklarından İsrail'e roket

Lübnan'dan, İsrail'in kuzeyindeki El-Celil el-Garbi bölgesine 4 adet füze düştü, iki İsrailli'nin yaralandığı bildirildi

Lübnan topraklarından İsrail'e roket

Lübnan'ın güneyindeki Raşidiyye Mülteci Kampı ile Sur kenti arasında kalan bölgeden İsrail'e füze fırlatıldığı bildirildi.

Lübnan emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Lübnan'ın güneyinde Filistinli mültecilerin yaşadığı Raşidiyye Mülteci Kampı ile Sur kenti arasında kalan bölgeden İsrail'e 3 füze fırlatıldı.

İsrail'de yayımlanan Yediot Ahronot gazetesinde İsrail polisine dayandırılarak verilen habere göre de İsrail'in kuzeyindeki El-Celil el-Garbi bölgesine 4 adet füze düştü.

Füzelerin Lübnan'ın güneyindeki Raşidiyye Mülteci Kampı ile Sur kenti arasında kalan bölgeden fırlatıldığı belirtilen haberde, füzelerin düştüğü Nahariye kentinde 2 İsraillinin yaralandığı ifade edildi.

İsrail Kanal 2 televizyonunda yer alan habere göre ise Lübnan sınırına yakın El-Celil el-Garbi bölgesindeki açık alana en az iki roket düştü. İsrail'in kuzey bölgesindeki Nahariya'da en az iki patlama sesi duyulduğu kaydedildi.

Patlamaların Nahariye ve Acre bölgelerinden de duyulduğu bildirilen haberde, saldırı sirenlerinin çaldığı, patlamaların Lübnan tarafından atılan roketler nedeniyle meydana geldiği ve roketlerin yerleşim yerleri dışında açık alana düştüğü ifade edildi.

İsrailli yetkililierin, çevrede ikamet eden vatandaşları saldırılara karşı uyardığı aktarılan haberde, Magen David Adom acil yardım birimine henüz acil bir durumun rapor edilmediği belirtildi.

SÜLEYMAN: SALDIRI BM KARARINI İHLAL EDİYOR

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, Lübnan topraklarından İsrail'e füze atılmasını kınayarak, "Saldırının 1701 sayılı BM kararını ihlal ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Süleyman tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Ülke egemenliğinin ihlali olarak değerlendirilen söz konusu saldırının faillerinin yetkili merciler tarafından bulunması ve yargılanması" talep edildi.

Saldırının 1701 sayılı BM kararını ihlal ettiği belirtilen açıklamada, Lübnan güvenlik güçlerinin terör eylemlerinde bulunanları yakalamak için sarf ettiği çabalardan övgüyle söz edildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin, İsrail-Lübnan krizini sona erdirmek amacıyla 11 Ağustos 2006'da aldığı 1701 sayılı karar, İsrail ve Lübnan arasındaki çatışmalara son verilmesi, Lübnan'ın, Lübnan hükümeti tarafından tamamen kontrol edilmesi ve ülkede Lübnan makamlarının onayı olmadan silah bulundurulmamasını öngörüyor.

NETANYAHU: ÜLKEMİZE ZARAR VERMEYE ÇALIŞANLARA SALDIRACAĞIZ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Lübnan topraklarından İsrail'e füze fırlatanlara saldıracaklarını söyledi. Netanyahu, Lübnan topraklarından İsrail'in kuzeyine füze atılmasının ardından yaptığı basın açıklamasında, "Ülkemize zarar vermeye çalışanlar bilmeli ki onlara saldıracağız" dedi.

İsrail'i korumanın farklı yöntemleri olduğunu belirten Netanyahu, "Bu yöntemlerin arasında ülkeyi saldırılardan koruma ve söz konusu saldırıları durdurma vardır. Siyasetimiz açık ve sorumluluk içinde adım atıyoruz. Ülkemize zarar vermeye çalışanlara saldıracağız" ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2013, 07:37
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35