banner39

Lübnan'da 28 kişiye IŞİD üyeliği suçlaması

Lübnan'da geçtiğimiz haftalarda meydana gelen saldırılar ve bunlarla bağlantılı olarak gerçekleştirilen tutuklamaların ardından, tutuklanan kişiler IŞİD üyesi olmak ve bombalı saldırı düzenlemek suçlarından yargılanacak

Ortadoğu 08.07.2014, 13:19 08.07.2014, 13:19
Lübnan'da 28 kişiye IŞİD üyeliği suçlaması

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Lübnan'da Askeri Mahkeme Savcısı tarafından 28 kişi Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) üyesi olmakla suçlandı. Bunlardan yedisi gözaltında diğerleri ise hala aranıyor.

Yakalanan zanlılar otellere yönelik olarak gerçekleştirilen operasyonlarda yakalandı. 28 kişi, patlayıcı kemerler kullanarak veya patlayıcı yüklü araçlar hazırlayarak intihar saldırıları gerçekleştirmeyi planlamak, Beyrut'ta yerleşim bölgelerinde terör eylemlerini yapmak için fünye, patlayıcı, patlayıcı kemer ve silah satın almak ve intihar bombacılarına eğitim vermekle suçlanıyor.

Haziran ayında, Lübnan güvenlik güçleri iki hastane ve üst düzey güvenlik yetkililerinin hedef alınacağına dair bir bilgi aldıktan sonra Beyrut'un Hamra bölgesindeki Napoleon Hotel'e baskın düzenlemişti. Bu baskında 100'den fazla kişi gözaltına alınsa da içlerinden Komor adaları uyruklu birinin IŞİD tarafından intihar saldırısı gerçekleştirmek için Lübnan'a gönderildiğini itiraf ettiği bildirilmişti. 6 gün sonra da başka bir otelde Suudi Arabistan asıllı intihar saldırganı yakalanmamak için kendini patlatmış, diğeri de yakalanmıştı.

HİZBULLAH FAALİYETLERİNE GÜNDÜZ DEVAM EDİYOR

Kuzey Bekaa Vadisi'nde konuşlanan Hizbullah gurpları gece hareket etmek yerine uzun zaman sonra ilk kez gündüz yoğun bir şeklilde harekete geçti.

En Nahar gazetesinin haberine göre, Hizbullah üyeleri, Suriye sınırı yakınlarındaki El-Lebveh ve diğer birçok alanda öğlen saatlerinde askeri araç, top ve roketatar taşıdı. Kaynaklar, hareketliliğin Suriye tarafındaki muhalefifleri karşı koyma amacında olduğunu söyledi.

Nisan ayında, ordu kuzey ve orta Bekaa'da Trablus kentinde yürütülen benzer bir güvenlik planı uygulamaya koymak için ön tedbirler almaya başlamıştı. Bu kapmsada Baalbek ile el-Hermel bölgeleri arasında ve Arsal bölgelerinde Hizbullah kontrol noktaları kaldırılmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?