banner39

Lübnan'da cumhurbaşkanı yine seçilemedi

Lübnan'da ülkenin 13. cumhurbaşkanını seçmek için bugün mecliste gerçekleştirilen 6. tur toplantıda çoğunluk sağlanamadı

Ortadoğu 09.06.2014, 15:57 09.06.2014, 15:57
Lübnan'da cumhurbaşkanı yine seçilemedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lübnan'da cumhurbaşkanlığı seçimi için bugün gerçekleştirilmesi planlanan oylama, toplantı yeter sayısı sağlanamadığı için bir kez daha ertelendi.

Görev süresi 25 Mayıs'ta dolan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman'ın yerine, ülkenin 13. cumhurbaşkanını seçmek için bugün mecliste gerçekleştirilen 6. tur toplantıya 64 milletvekili katıldı. Meclis Başkanı Nebih Berri, 128 sandalyeli mecliste, toplantı yeter sayısı olan 86 kişi bulunmadığı için oylamanın 18 Haziran'a ertelendiğini açıkladı.

Meclis Başkanı Berri'nin de üyesi olduğu, 8 Mart Hareketi'nin içinde yer alan Hizbullah grubu, meclise gelmeyerek yine seçimleri boykot etti. 

Tüm grupları temsil eden "uzlaşı adayı" belirlenemediği gerekçesiyle daha önceki turlarda da meclise gelmeyen hareket üyeleri, ilk tur oylamada ise boş oy kullanmıştı.

Başkanlığını eski Başbakan Saad Hariri'nin yaptığı 14 Mart Hareketi'nin desteklediği cumhurbaşkanı adayı Lübnan Güçleri Partisi Başkanı Semir Caca, yaptığı basın toplantısında, halka, "oy verdikleri milletvekillerini meclise gelmeye zorlamaları" çağrısında bulunarak, "Meclise gelmeyerek seçimleri bloke eden milletvekillerinin gerçek amaçları sorgunlanmalı" ifadesini kullandı.

GRUPLARIN TUTUMU

Lübnan meclisinde, 124 milletvekilinin katılımıyla gerçekleştirilen ilk tur oylamasında, adaylardan Caca 48, Ulusal Direniş Cephesi Milletvekili Henry Hılu 16 oy almış, bağımsız aday Nadina Musa ise hiç oy alamamıştı. Adaylığını açıklamayan Ketayip Partisi Lideri ve eski Cumhurbaşkanı Emin Cemayel'e ise sandıktan 1 oy çıkmıştı. İlk turun ardından gerçekleştirilmesi planlanan oylama, toplantı yeter sayısı sağlanamadığı için 5 kez ertelenmişti. 

Lübnan iç savaşında "işlediği suçlar" nedeniyle hapis yatan eski falanjist komutan Caca'nın adaylığı, iç savaşta öldürülen 4 isme verilen geçersiz oylarla, protesto edilmişti.

Dürzi Lider Velid Canpolat’ın başkanlığını yaptığı Ulusal Direniş Cephesi ise milletvekili Henry Hılu’yu desteklediklerini duyurmuştu.

Hizbullah ile Reform ve Değişim Akımı’nın da içinde bulunduğu 8 Mart Hareketi'nin ise emekli general Mişel Avn'ı aday göstermesi bekleniyor ancak Hareket henüz adayını açıklamadı. Avn ise, tüm partiler arasında uzlaşı sağlanmadan adaylığını açıklamayacağını dile getirmişti. 

Mecliste Hizbullah ve ortakları ile muhalifleri 14 Mart Hareketi’nin sandalye sayılarının birbirine yakın olması ve özellikle Suriye’deki iç savaştan sonra daha da derinleşen "siyasi kutuplaşma" seçimi zorlaştırıyor. 

Lübnan’da 1943'te varılan ulusal mutabaka göre, "Maruni Hristiyan" olması gereken cumhurbaşkanı, meclis tarafından seçiliyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi için resmi adaylık başvurusu gerekmiyor. Meclis, adaylık başvurusunda bulunmayan bir kişiyi de seçebiliyor. 

Yeni seçilecek cumhurbaşkanının, ilk turda 128 sandalyeli meclisin üçte ikisinin, ikinci turda ise salt çoğunluğun oyunu alması gerekiyor.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?