Lübnan'da devlet mekanizması çalışmıyor

Lübnan meclisi yeni cumhurbaşkanını seçemedi. Cumhurbaşkanı olmadan devlet işlerini yürütmekte zorlanan Lübnan hükümeti son oturumunda yeterli sayıyı bulamadığı için karar alamadan dağıldı

Ortadoğu 11.06.2014, 14:10 11.06.2014, 14:19
Lübnan'da devlet mekanizması çalışmıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Lübnan Meclisi Pazartesi günü yaptığı oturumunda karar yeter sayısına ulaşamadığı için yeni cumhurbaşkanını seçemedi. Cumhurbaşkanının seçilmesi için yapılacak oturum bir kez daha ertelenmiş oldu. Bununla birlikte  grev yapan öğretmenlerin maaş artışının görüleşeceği meclis oturumu da toplantı yeter sayısına ulaşılamadığı için gerçekleştirilemedi. Kabine de cumhurbaşkanının yokluğunda işletilecek devlet mekanızması üzerinde anlaşma sağlayamadı. Öğretmenlerin maaş protestosu nedeniyle ertelenen sene sonu sınavları bir gün daha ertlelendi.

Lübnan'da maaşlarına zam yapılmasını sağlayacak yasa tasarısının mecliste bir an önce onaylanmasını isteyen çalışanlar, 2 günlük grev başlatmıştı.

Lübnan Kamu Çalışanları Konfederasyonu'nun, çağrısı üzerine greve giden memur ve öğretmenler, parlamentoda 4 aydır görüşülen kamu çalışanlarının maaşlarına zam yapılmasını öngören yasa tasarısının "bir an önce imzalanması" talebiyle, Eğitim Bakanlığı önünde de oturma eylemi gerçekleştirdi.

Diğer taraftan Suriye rejimi lider Beşar Esad, Özgür Yurtsever Hareket'in lideri Mişel Aun'un dürüst birisi olduğunu ve onun cumhurbaşkanı olmasının Lübnan için iyi olacağını söyledi. Aun'a böylece desteğini ilan eden Esad, hiçbir Arap ülkesinin iç işlerine karışmadıklarını da kaydetti.

Bu arada meclisteki milletvekili sayısı bakımında denge unusuru olan dürzilerin lideri Velid Canpolat, ne Semir Caca'yı ne de Aun'u cumhurbaşkanlığı için desteklemeyeceklerini söyledi. Canpolat; "Bu açıklamam her iki ismin de matematiksel oalrak seçilemeyeceğini gösteriyor" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?