banner15

Lübnan'da eski Bakanın idamı iptal

Lübnan'da Temyiz Mahkemesi, eski Başbakan Refik El-Hariri ve İstihbarat Şefi Visam El-Hasan suikastından sorumlu eski enformasyon bakanı Micheal Semaha'ya verilen idam cezasını 13 yıl hapis cezasına hafifletti

Lübnan'da eski Bakanın idamı iptal

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lübnanlı eski Bakan Mişel Semaha, "terör eylemleri planladığı" suçlamasıyla yargılandığı davada 13 yıl hapse mahkum edildi.

Lübnan Askeri Mahkemesi, "terör eylemleri planlama" suçlamasıyla yargılanan ve ocak ayında serbest bırakılan eski Enformasyon Bakanı Semaha'yı 13 yıl ağır hapis cezasına çarptırdı.

Semaha'nın Beyrut'un doğusundaki Rihaniye Askeri Cezaevi'ne sevk edileceği ve cezasının Lübnan'da adli yılın 9 ay olarak hesaplanması sebebiyle 2022 yılında sona ereceği bildirildi.

KARARA TEPKİLER

Askeri Mahkemenin kararına Lübnanlı siyasilerden destek mesajları geldi.

Müstakbel Hareketi lideri ve eski başbakan Saad Hariri sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Masum insanları öldürmeyi ve böylece Lübnan'ı kaosa ve iç çekişmeye sürüklemeyi planlayan terörist Semaha şimdi doğal yeri olan hapishaneye döndü." ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Nihad Meşnuk ise mahkemenin son kararının yargıya olan güveni tamir ettiğini söyledi.

Adalet Bakanı Eşref Rifi de şubat ayındaki istifa mektubunda Semaha'nın tutuksuz yargılanması kararına yönelik eleştirilere geniş yer vermişti.

SEMAHA'NIN YARGI SÜRECİ

Suriye rejimine yakınlığıyla bilinen ve 1992-1995 yıllarında Enformasyon Bakanlığı yapan Mişel Semaha'nın evine Ağustos 2012'de düzenlenen operasyonda büyük miktarda mühimmat ele geçirilmişti. Semaha, "Suriye Ulusal Güvenlik Bürosu Başkanı Ali Memlük ile iş birliği halinde patlayıcı madde taşıdığı ve Lübnan'daki siyasi, dini isimlere suikast hazırladığı" gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

Suriye'den Lübnan'a patlayıcı madde taşımak başta olmak üzere hakkındaki suçlamaları kabul eden 67 yaşındaki Semaha, Nisan 2015'te başlayan dava sürecinde dört buçuk yıl hapis cezasına çarptırılmış ancak üst mahkeme kararı bozarak yeniden yargılamaya hükmetmişti.

Askeri Mahkeme, ocak ayında Semaha'nın yaklaşık 100 bin dolarlık kefaletle tutuksuz yargılanması yönünde karar vermiş, ayrıca eski bakana en az bir yıl yurt dışına çıkış yasağı, medyaya açıklama yapma ve sosyal medya yasağı getirmişti.

Lübnan'da geçen yıl Semaha'ya ait olduğu iddia edilen ve basına sızan gizli kamera kayıtlarında, eski bakanın bir istihbarat ajanına, ülkedeki milletvekilleri, din adamları ve kanaat önderlerine saldırılar gerçekleştirilmesi için para verdiği ve evinin garajında patlayıcıları teslim ettiği görülmüştü.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2016, 11:29
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48