Lübnan'da eski müftüye gözaltı gerginliği

Lübnan'da geçtiğimiz perşembe gününden beri tutuklu bulunan eski müftü Terras'ın serbest bırakılması için gösteriler düzenlendi

Lübnan'da eski müftüye gözaltı gerginliği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lübnan’da ülkenin önemli kanaat önderlerinden eski müftü Bessam El Terras ve oğlunun gözaltına alınmasına tepkiler büyüyor.

Dün Beyrut’ta toplanan yüzlerce kişi, müftünün haksız yere gözaltına alındığını belirterek serbest bırakılmasını istedi.

Protesto gösterisini düzenleyen Lübnan İslam Buluşması Siyasi Büro Başkanı Bessam Mahmud, gazetecilere yaptığı açıklamada müftünün gözaltına alınmasının terörü tırmandıracağını savundu. Mahmud, Terras'ın teröre yardım ettiği iddiasıyla gözaltına alındığını fakat bu gözaltının başlı başına teröre yardım olduğunu kaydetti.

Mahmud, müftünün bir kanaat önderi ve akademisyen olduğunu, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’a karşı Suriye halkının yanında yer aldığını belirterek gözaltına alınmasında Esad yanlısı kuruluşların etkisi olabileceğini savundu.

Trablus’taki gösteride de yüzlerce kişi müftünün serbest bırakılmasını istedi.

Bessam El Terras, 31 Ağustos’ta Zahle’deki Beka Vadisi’nde gerçekleştirilen bombalı saldırı ile ilgili gözaltına alınmış ve serbest bırakılmıştı. Geçtiğimiz Perşembe günü güvenlikle ilgili konularda sorgulanmak üzere polis merkezine götürülen müftü o günden beri serbest bırakılmadı.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2016, 13:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35