banner15

Lübnan'da Halep protestosu

Beyrut'ta bir grup aktivist, Halep'te yaşanan "insani dramı ve Beşar Esed rejiminin işlediği savaş suçlarını" protesto etti

Lübnan'da Halep protestosu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lübnan'da, Suriye'nin Halep kentinde Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin sivillere yönelik saldırıları ve yaşanan insani dram nedeniyle protesto gösterisi düzenlendi.

Beyrut'un kent merkezindeki bir parkta şiddetli yağmura rağmen toplanan onlarca kişi, Beşşar Esed yönetimi ve Rusya dahil olmak üzere rejimin yanında savaşa katılan destekçilerinin Suriye'nin Halep şehrinde sivillere yönelik düzenledikleri yoğun bombardıman ve katliamlarını protesto etti.

Halep yazılı pankartlar ve Suriye muhalefeti bayrakları taşıyan Lübnanlı ve Suriyeli aktivistler, sessiz protesto düzenledikten sonra basın açıklaması yapmadan dağıldı.

Suriye'nin başkenti Şam'dan savaş nedeniyle Lübnan'a sığınan aktivist Enes Tellu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Halep'teki son gelişmeler nedeniyle kutlama yapanlara çağrıda bulunarak, "Topraklarımızın Rusya ve müttefiklerinin işbirliği ile işgalini nasıl kutlayabiliriz? Halep'te şu an yaşananlar uluslararası ittifakın Suriye'nin bölgelerini kendi aralarında bölüşmesinin bir tezahürü. Uluslararası topluma yapılan çağrılardan ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne yapılan başvurulardan artık bıktık. Dünya, insan hakları ihlallerine sessiz kalıyor. Halep'te ve çevresinde yaşanan bu katliamlara nasıl sessiz kalabiliyorlar?" ifadelerini kullandı.

Lübnanlı aktivist Eliana Bedir ise Lübnanlı olarak Suriyelilerin yanlarında olduklarını belirterek, "Halep'i manevi olarak desteklemek dışında kendimizi çaresiz buluyoruz. Hiçbir siyasi yapının yanında değil sadece insanlığın yanındayız. Suriye'nin başka bölgelerinde yaşayanların da benzer şeylerle karşılaşmasından endişeliyiz. Lübnanlılar olarak, ülkemizden insanların gidip Suriye'de yaşanan katliamlara ortak olmasından utanç duyuyoruz." diye konuştu.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) da bugün yaptığı açıklamada, Halep'in doğusunda ebeveynleri yanlarında olmayan çocukların, ağır saldırı altındaki bir binada mahsur kaldığını bildirmişti. UNICEF, çocukların saldırı altındaki binadan acilen tahliye edilmesi çağrısında bulunmuştu.

Suriye'nin doğu Halep bölgesinde Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin şiddetli saldırısı altındaki muhaliflerin bugün 3 bölgeden daha çekilmesinin ardından onbinlerce sivilin sıkıştığı 6 kilometrekarelik alanda can pazarı yaşanıyor. Esed ordusu ve Şii milisler dün 4 çocuk ve 9 kadını diri diri yakarak 67 erkeği kurşuna dizmişti.

Doğu Halep'i havadan ve karadan ağır silahlarla vuran rejim ve destekçilerinin saldırılarında 15 Kasım'dan bu yana bin 71 sivil öldü, binlercesi yaralandı.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2016, 20:05
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48