banner39

Lübnan'da hükümet için umut ışığı

Lübnan basını, "küçük engellerin aşılması durumunda" yarın yeni kabinenin açıklanabileceğini yazıyor. Ancak bu "küçük engeller" sanıldığından daha karmaşık..

Ortadoğu 14.02.2014, 11:01 14.02.2014, 11:01
Lübnan'da hükümet için umut ışığı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi 

Lübnan'da yılan hikayesine dönen yeni hükümet kurma çabalarında sona yaklaşıldığı iddia ediliyor. Lübnan basınında yer alan haberlere göre, bakan adaylarının isimleri üzerindeki "bazı küçük farklılıkların" giderilmesi durumunda, Başbakan adayı Tammam Salam yarın yeni kabineyi açıklayacak. Uzlaşmanın Gelecek Hareketi ile Özgür Yurtsever Hareketi'nin Enerji Bakanlığı üzerinde anlaşmaya varması ile sağlandığı belirtiliyor.

Haberlere göre, bakanlıkların dönşümlü olmasına itiraz eden ve elindeki Enerji Bakanlığını vermek istemeyen Hristiyan partilerden Özgür Yurtsever Hareket bir ara yol bulunarak ikna edildi. Buna göre bakanlık ÖYH'nin üyesi olduğu Değişim ve Refom bloğu içinde yer alan Ermeni Taşnak partisinden Artur Nazaryan'a teslim edilecek. Böylece bakanlık dönüşümlü olsa da görünürde yine yönetim ÖYH'nin lideri Mişel Aoun'da kalacak. Şu anki bakan olan damadı Cibran Basil'in ise Dışişleri Bakanı olması öngörülüyor. Basil aynı zamanda Enerji Bakanlığına vekalet edecek. Gelecek Hareketi'nden Samir Cisr'in İçişleri Bakanı, şimdiki Başbakan Yardımcısı Samir Makbel2in ise Savunma bakanı olması bekleniyor.

Koalisyon ortakları arasında 8+8+8 formulü ve dönüşümlü bakanlık ile hazırlanan yeni sistemde 14 Mart hareketinden Butros Harb Telekomünikasyon Bakanlığı'na, Meclis sözcüsü Nebih Berri'nin bloğundan Ali Hasan Halil Finans Bakanı olarak düşünülüyor. Berri bloğu ayrıca Bayındırlık Bakanlığını da alacak.

İddialara göre, Velid Canbolat'ın ekibinden Vail Ebu Faur Sağlık Bakanı olurken, Gelecek Hareketi Ekonomi Bakanlığını,Marada Hareketi Çalışma Bakanlığı, Kataeb Partisi Bilgi Bakanlığını alacak. 

Hizbullah'ın yeni kabinede alacağı bakanlar ise hala belli değil.. "Küçük farklılıklar" olarak nitelenen anlaşmazlıkların ise Bayındırlık ve Adalet bakanlıkları etrafında döndüğü belirtiliyor.

Bunlara ek olarak bir de hükümet beyannamesi sıkıntısı olduğu biliniyor. Beyannamede "ordu-halk-direniş" ifadesine yer verilip verilmeyeceği meçhul. Direniş ifadesine yer verilmesinin Hizbullah'a meşruiyet vereceği yorumu yapılıyor. Suriye konusunda tarafsız kalınmasını öngören Baabda deklarasyonuna atıf yapılıp yapılmayacağı da bilinmiyor.

Lübnan'da kriz 8 Mart Hareketi'nin kurduğu hükümetin 22 Mart'ta düşmesiyle başlamış, 14 Mart grubunun boykotu aylar süren çıkmazı uzatmıştı. Hizbullah'ın Suriye'deki savaşı krizi derinleştirdi.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?