banner15

Lübnan’da hükümet krizi

Lübnan Meclis Sözcüsü Nabih Berri, bugün yaptığı açıklamada, Lübnan’da hükümetin kurulmamasının, Lübnan’ın mevcut siyasi durumuna olumsuz etkilerinin olduğunu söyledi.

Lübnan’da hükümet krizi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lübnan’da siyasi belirsizlik sürüyor. 6 Mayıs’ta yapılan seçimlerin ardından Saad Hariri başbakan olarak görevi yeniden devralmıştı. Ancak Hariri, 24 Mayıs’ta açıklaması gereken kabineyi hala açıklayabilmiş değil.  Muhalefet partilerinin, kabinede farklı konumlar talep etmeleri dolayısıyla hükümet kurulabilmiş değil.

Hariri, henüz kurulamayan hükümetin, zaten kırılgan olan Lübnan ekonomisine zarar verdiğini açıkladı.

Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı Dünya Bankası yetkilisi ise konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, siyasi koşulların sürdürülemez olduğunu ve acilen ekonomik reformların hayata geçmesi gerektiğini açıkladı.

Hariri, geçen hafta verdiği demeçte, Lübnan’da hükümetin yakın zamanda kurulacağına dair ümitli olduğunu söylemişti.

LÜBNAN’DA SİYASİ DURUM

Birçok dinsel ve etnik grubun bir arada yaşadığı Lübnan’daki siyasi yapı, ülkenin kuruluş belgesi olarak tanımlanan ve 1943 yılında üzerinde mutabakata varılan ‘Ulusal Pakt’ çerçevesinde, siyasi görevlerin mezhepler arasında nüfuslarıyla orantılı olarak paylaştırılması esasına göre oluşturulmuştu. 

Ulusal Pakt ile Cumhurbaşkanının Maruni Hristiyan, Meclis Başkanının Şii, Başbakanın Sünni olması ve Parlamento üyelerinin Hıristiyanlar ile Müslümanlar arasında 6/5 oranında paylaşılması kararlaştırılmıştı. 

Başbakanlık görevini, Sünni kesimden Saad Hariri yerine getiriyor. SaadHariri, 2005’te suikast sonucu hayatını kaybeden eski Başbakan Refik Hariri’nin oğlu olarak halk tarafından tanınıyor.
 

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 16:23
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48