banner39

Lübnan'da hükümete protesto

Lübnan'da Çevre bakanlığı binasına giren göstericiler gözaltına alındı

Ortadoğu 14.01.2016, 15:20 14.01.2016, 15:47
Lübnan'da hükümete protesto

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lübnan'da bakanlar kurulu toplantısının gerçekleştiği sırada hükümeti protesto için çevre bakanlığı binasına giren göstericiler gözaltına alındı.

Lübnan'da bugün gerçekleşen kabine toplantısına Hizbullah ve Özgür Yurtsever Hareketi'ne bağlı bakanlar, "askeri ve güvenlik atamalarının" gündeme alınmamasını protesto amacıyla katılmadı.

Toplantının gerçekleştiği sırada hükümet binası yakınındaki Riyad es-Sulh meydanında sivil toplum oluşumları ve aktivistlerden oluşan yaklaşık yüz kişilik grup, hükümeti protesto etti. Gruba, çalışma koşullarını protesto eden yaklaşık otuz kişilik sivil savunma çalışanı da katıldı.

Ülkedeki “yolsuzluk, cumhurbaşkanlığı krizi, çöp sorunu” gibi sorunlar için hükümet aleyhinde slogan atan, dövizler ve pankartlar taşıyan protestocular, güvenlik güçlerinin hükümet binasının önünde kurduğu iki aşamalı barikatın birincisini aşarak hükümet binasına doğru yumurta attı.

Güvenlik güçlerinin müdahaleden kaçındığı protestoda, göstericiler daha sonra hükümet binasının yakınındaki çevre bakanlığı binasına yöneldi.

Yaklaşık on protestocunun çevre bakanlığı binasını girdiği bildirildi. Bakanlık binasının önünde güvenlik kordonu oluşturan emniyet güçleri ile göstericiler arasında zaman zaman arbede yaşandı. Güvenlik güçleri, binaya girenleri gözaltına aldı. Protestocular gözaltına alınanların bindirildiği aracı durdurmaya çalışırken yeniden arbede yaşandı.

Gözaltıların ardından, göstericiler hükümet binası önündeki barikatların önüne gelerek protesto gösterilerine devam etti.

Hükümet binası önünde güvenlik güçleri önlemlerini arttırırken yaklaşık otuz kişilik protestocu grubu da bekleyişini sürdürüyor.

Siyasi çekişme ve kriz içindeki Lübnan hükümeti, kapatılanın yerine "yeni çöp toplama merkezi" konusunda bir türlü karar alamamış ve yaz aylarında sokaklar çöp yığınlarıyla dolmuştu.

Çöplerin toplanmaması sorunundan yola çıkan gruplar, ağustos ayında sosyal medyada “Kokunuz çıktı” sloganıyla örgütlenmişti. Vatandaş için en temel ihtiyaçlar olan elektrik, su ve çöp konusunda yaşanan aksaklıkların yol açtığı tepki, ülkedeki tüm siyasileri hedef alan protestolara katılımı arttırmıştı.

Gösterilerin ve aynı zamanda başkentin merkezinde hükümet binaları çevresinde güvenlik önlemleri dikenli tellerle arttırılmıştı. Hükümet'in halkın tepkisini azaltmak, soruna acil çözüm için belirlediği geçici çöp toplama merkezindeki çöp dağları yükselirken, gösterilere katılım da giderek azalmıştı.

Lübnan hükümeti, geçen yıl sonunda İngiliz ve Hollandalı iki şirketin ortaklığında çöplerin deniz yoluyla ihraç edilmesini kararlaştırmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?