Lübnan'da hükümeti için son çaba

Lübnan'da geçtiğimiz ay kurulan ve bugün güvenoyu almadığı takdirde düşeceği söylenen hükümet için güven oylaması süresi 3 gün uzatıldı, meclis de büyük oranda uzlaştı

Lübnan'da hükümeti için son çaba

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Lübnan'da geçtiğimiz ay kurulan ve en geç bugün güvenoyu alması gereken hükümet için son bir şans daha doğdu. Güven oylamasının süresi 3 gün uzatıldı. Parlamentoda da uzlaşı çalışmaları sürüyor. Parlamentonun genel anlamda uzlaştığı söyleniyor.

Lübnan'da Hükümet beyannamesinde taraflar büyük ölçüde anlaştı. Ancak 14 Mart Grubu içindeki Falanjist Parti beyannamede devletin otoritesi ifadesi geçmezse bakanlarını kabineden çekeceğini duyurdu. Partiyi ikna çalışmaları sürüyor. Meclis başkanı 19-20 Mart günü meclisi güvenoyu oylaması için toplantıya çağırdı. Ancak aynı meclis başkanı 17 Mart gecesine kadar hükümet güvenoyu alamazsa hükümetin düşeceğini söylemişti.

Lübnan'da uzun çabalar sonucu 16 Şubat günü Temam Selam başbakanlığında oluşturulabilen yeni hükümetin bir ay içerisinde parlasmentodan güvenoyu alması gerekiyordu. Kurulan koalisyon hükümetinin, hükümet beyannamasini anlaşmazlıklardan dolayı bir türlü oluşturamamasından dolayı hükümet için süreç daralmış ve hükümetin dağılması gündeme gelmişti. 

Hükümet son bir çaba ile beyannameyi oluşturdu, parlamentonun da büyük oranda üzerinde anlaştığı beyannamenin son halinin kabul edildiği açıklandı. Hüküğmetin bu beyanname ile önümüzdeki üç gün içerisinde güvenoyu alması gerekiyor. Aksi takdirde hükümet dağılacak ve yeni hükümeti kurması için başka birisi görevlendirilecek.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2014, 12:04
banner53
YORUM EKLE

banner39