banner39

Lübnan'da ilk turda cumhurbaşkanı seçilemedi

Lübnan Meclisi'nde yapılan seçimlerde adaylardan hiçbiri gerekli 3'te 2'lik oy oranını yakalayamadı

Ortadoğu 23.04.2014, 12:54 23.04.2014, 13:51
Lübnan'da ilk turda cumhurbaşkanı seçilemedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lübnan'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turundan sonuç çıkmadı. Adaylardan Semir Caca 48, Henri Helu 16, Emin Cemayel 1 oy aldı. 52 oyun boş çıktığı seçimde 7 oy da protesto amaçlı verildi. Boş çıkan oy pusulalarında, iç savaş sırasında Caca güçleri tarfından öldürüldüğü belirtilen Raşid Kerami ya da Dany Şamun isimleri yazıyordu. Bir sonraki oturum gelecek Çarşamba yapılacak.

Ülkenin Meclis Başkanı Nebih Berri, geçen hafta meclisi 23 Nisan'da yeni cumhurbaşkanını seçmek üzere toplantıya çağırmıştı.

Adaylardan 14 Mart Koalisyonu temsilcisi Semir Caca, grubunun ülkede büyük bir boşluğu doldurduğunu savunarak seçilecek kişiyle işbirliği yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Lübnan’da 1943'te varılan ulusal mutabaka göre, Maruni Hıristiyan olması gereken cumhurbaşkanı meclis tarafından seçiliyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi için resmi başvuru gerekmezken, meclis resmi olarak adaylık başvurusunda bulunmayan bir kişiyi de cumhurbaşkanı seçebiliyor.

Boşluk oluşmaması için yeni cumhurbaşkanının, mevcut cumhurbaşkanının görev süresi bitmeden seçilmesi gerekiyor. Mevcut Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman’ın görev süresi 25 Mayıs 2014'te sona eriyor.

Yeni seçilecek cumhurbaşkanının, ilk turda 128 sandalyeli meclisin üçte ikisinin oyunu, ikinci turda ise salt çoğunluğun oyunu alması gerekiyor.

Lübnan Güçleri Partisi lideri Semir Caca, cumhurbaşkanlığına adaylığını resmi olarak açıklayan tek isim oldu. Lübnan Güçleri Partisi, eski Başbakan Refik Hariri'nin başkanlığını yaptığı 14 Mart Hareketi içinde yer alıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?